reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation, Xbox ve fazlasına konulan ilave gümrük vergisi azaltıldı

PlayStation, Xbox ve fazlası birçok ürüne getirilen ilave gümrük vergi azaltıldı. İşte konu hakkında bilinmesi gerekenler;

Hatırlarsınız çıkmadan önce PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi yeni nesil oyun konsollarının Türkiye satış fiyatları hakkında bir beklenti mevcuttu. Geçtiğimiz aylarda konulan ek verginin süresi 30 Eylül tarihinde dolacağından ilk açıklanan fiyatlar biraz aşağıya inebiliyor deniyordu. Ancak tahmin edildiği gibi bu olmadı. Bazı sanayi ürünleri ile video konsolu (oyun konsolu), karnaval eşyası, golf sopası gibi eşyaların ithalatında konulan ilave gümrük vergisinin süresi uzatıldı. Oyun konsollarından alınan yüzde 50 ilave vergi oranı 2020 yılının sonuna kadar uzatılmıştı. Bu ilave gümrük vergisinin 2021’de de aynı kalacağı düşünülüyordu ancak sürpriz şekilde öyle olmadı. Aktarıldığı kadarıyla konsollardan alınacak ilave gümrük vergisi artık yüzde 20 seviyesinde olacak. Yani vergi kalkmayacak ancak alınan rakam azalacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu hamle sonrasında PlayStation 5 ya da Xbox Series X gibi konsolların fiyatı düşer mi?

Bunun cevabını Türkiye şartlarında net olarak vermek oldukça zor. Şu an zaten ürünler kolay kolay bulunamıyor ve fiyatların hemen düşmesi de çok beklenmiyor. Ancak yine de ufak bir düşüşün olabileceği tahmin ediliyor. Bunu tamamen zaman ve 2021’de eğer gelirse (Özellikle PS5 için) yeni stokların durumu gösterecek.

İlgili Video