reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X ve Xbox Series S sonrasında bir de gündemde Xbox Series V

Xbox Series X ve Series S Türkiye fiyatları yine düştü

Yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Series S için Türkiye fiyatları yeniden bir süre önce eskiye dönen seviyeye geriledi.

Xbox Series X ve Series S Türkiye’de sırasıyla 8.299 TL ve 5.399 TL‘den satışa çıkmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise bir sürpriz oldu ve Microsoft Türkiye garantili konsollardan Series X 7.499 TL‘ye, Series S ise 4.899 TL‘ye düşürüldü. Bu indirimin arkasında ise yüksek ihtimalle düşürülen ek vergi oranı yer alıyor demiştik. Oyun konsollarından alınan yüzde 50 ilave vergi oranı 2020 yılının sonuna kadar uzatılmıştı. Daha sonra ise konsollardan alınan ilave gümrük vergisi yüzde 20 seviyesine indirildi. İşte bu yüzden de Microsoft Türkiye olumlu bir adım atmış yorumu gelmişti. Ancak bunun öyle olmadığı kısa süre içinde ortaya çıkmış ve fiyatlar hemen eski 8.299 TL ve 5.399 TL seviyesine çıkmıştı. Şimdiyse büyük iki satış kanalı yeniden fiyatları düşürdü. Bu rakamların kalıcı olup olmadığı halen bilinmiyor fakat rakamların şu an için daha da düşmesi pek beklenmiyor.

Xbox Series S için teknik detaylar şöyle

Xbox Series S abisi ile aynı güçte bir işlemciyle geliyor ve 4K oyunculuğa odaklanmadığından 120 FPS’e kadar destekli 4 teraflop gücünde bir GPU taşıyor. 10 GB GDDR6 RAM ile gelen ancak oyun geliştiricilere 7,5 GB RAM alanı veren konsol, direkt olarak 1440p oyunculuğu hedefliyor ve 512 GB SSD kullanılıyor. Konsolda Ray Tracing desteğinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Series S, Xbox One X’ten CPU tarafında 4 kat, GPU tarafında ise 3 kat daha güçlü bir seçenek oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X için teknik detaylar şöyle

Xbox Series X her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Boston Dynamics’ten güldüren dans videosu