reklamı kapat

POPÜLER

uzaydan internet starlink

Starlink ve benzeri uzaydan internet hizmetleri için potansiyel Türkiye engeli

SpaceX, uzaydan internet projesi Starlink için kalkışlara devam ediyor. Bu sefer bu altyapıyı gündeme getiren ise bir Türkiye detayı oldu.

SpaceX, Falcon 9 roketiyle yaptığı kalkışlar ile yörüngedeki aktif Starlink uydu sayısını 1.620’ye ulaştırdı. Bu servis her yere internet ulaştırmak adına büyük önem arz ediyor.

Hali hazırda beta olarak kullanılan Starlink‘i Türkiye’de de satın alanlar bulunuyor. Ancak hizmet henüz Türkiye’de resmi olarak hizmet vermiyor.

Yeni yapılan bir açıklama ile gündeme gelen bir detaya göreyse Starlink ya da benzerleri Türkiye’de hiçbir zaman kullanılamayabilir.

Bu konuda Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) tarafından yapılan açıklamada önemli bir bilgi veriliyor. TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci, süreç hakkında ilk olarak şunları söylüyor:

“Ülkemizde fiber altyapı yatırımları maliyetler, çeşitli engellemeler ve sorunlar nedeniyle yeteri kadar ilerleyemiyor.

Bu açığımızı daha hızlı ve altyapı gerektirmeyen uydudan sağlanan genişbant internet hizmetiyle giderebiliriz. Ülkemizin geleceği için uydu internetin sağlayacağı faydalar bir an önce fark edilmeli ve geç kalınmadan adımlar atılmalı.”

TELKODER’in Türkiye özelinde uzaydan internet konusunda verdiği en önemli bilgi ise şu oldu:

“11 Haziran 2016 tarih ve 29739 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan Elektronik Haberleşme Sektörü Yetkilendirme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile uydu üzerinden elektronik haberleşme hizmeti sunan işletmecilere, Haziran 2018’e kadar kullanıcılarına ait trafiği Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kurulmuş uydu yer istasyonları üzerinden geçirme yükümlülüğü getirilmiştir.”

Yani Türkiye’ye uzaydan internet sağlayacak firmaların uydu yer istasyonu kurma yükümlülüğü bulunuyor. Bu durum birçok firmanın Türkiye’de hizmet vermesini engelleyecek bir potansiyel oluşturuyor. Bu elbette kesin bir durum değil ancak firmaların bundan rahatsız olacağı düşünülüyor.

Türkiye, uzaydan da olsa veriyi yer istasyonlarından geçirerek kontrol altında tutmak istiyor. Bu durum için Türkiye haklı ya da haksız tarzında bir yorum yapmıyoruz.

Çünkü yüzde 100 özgürlük her zaman güzel sonuçlar vermiyor. İletişimin bazı risklere karşı denetim altında tutulması gerekiyor.

Ancak yukarıda da dediğimiz gibi bundan yabancı firmaların pek de hoşlanmayacağı düşünülüyor. TELKODER bu konuda şunu öneriyor:

“Yönetmelik değişikliği ile varılmak istenen amaca ulaşılabilmesi ve internet trafiğinin tüm düzenleme gerekliliklerinin yerine getirilerek internet erişiminin Türkiye’den sağlanabilmesi için farklı çözüm yöntemleri oluşturulabilmektedir. Dolayısıyla, düzenleme ile varılmak istenen amaca başka teknik imkânlar ile ulaşılması mümkündür.

Bu nedenle, ülkemizde uydu haberleşme hizmetlerinin gelişmesinde karşımıza en büyük engellerden bir tanesi olarak çıkan uydu yer istasyonu kurma yükümlülüğü kaldırılmalıdır.  “

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink uzaydan internet projesi rakipsiz değil

Bu alanda dünyanın en büyük alışverişi devi Amazon da aktif olarak çalışmalar yapıyor. Aynı zamanda başka firmalar da uzaydan internet sistemine büyük ilgi gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

Hidrolik aktarma ile fark yaratan elektrikli bisiklet