reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink için şimdiye kadar kaç uydu atıldı?

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Peki güncel durum ne? Kaç uydu atıldı? Kaç tanesi çalışıyor?

SpaceX Starlink için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Dün akşam da yukarıda izleyebileceğiniz sorunsuz görevi gerçekleştiren firma, yapılan hesaplara göre alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar 2.441 farklı uydu gönderdi. Bunlardan 2.199 tanesinin şu an yörüngede yer aldığı (Süreçte bazı uydular kaybedildi), çalışan uydunun ise şimdilik 2.116 seviyesinde olduğu aktarılıyor. Bu rakamlar fazla gelebilir ancak SpaceX halen yolun çok ama çok başında bulunuyor. Tüm Dünya kapsaması ve yüksek hız için firmanın alçak dünya yörüngesine 30 bin kadar uydu göndermek istediği biliniyor. Firma şu an süreci aşırı hızlandıramıyor, bu açıdan büyük hedef için önümüzde daha çok uzun yıllar bulunuyor. Buna rağmen birçok ülkede aktif olarak kullanılabilen SpaceX Starlink, kişilere daha şimdiden yüksek hız ve düşük gecikmeli uzaydan kablosuz olarak internet sunuyor.

Starlink bu aralar uçak kullanımı odağında da sık sık gündeme geliyor. Geçtiğimiz haftalarda SpaceX ile JSX arasında Starlink merkezli anlaşma imzalandığı duyuruldu. Özel jetler ile hizmet veren JSX, yıl sonunda müşterilerine gökyüzünde yüksek hızlı ve düşük gecikmeli internet sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha sonra SpaceX ile ABD merkezli Delta Havayolları şirketinin uçaklarına Starlink getirmek adına aktif testler gerçekleştirdiğini öğrendik. En son ise SpaceX ve Hawaiian Airlines arasında bir ortaklık imzalandı. Bu ortaklık kapsamında Hawaiian Airlines’ın standart yolcu uçaklarında (Airbus A330, A321neo ve ileride Boeing 787-9s) önümüzdeki yıl itibarıyla Starlink temelli uzaydan internet sağlanacak.

Starlink’in 2023 yılında Türkiye’de de aktif edilmesi bekleniyor. Ancak bunun henüz yüzde 100 kesin olmadığını belirtelim.

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın