reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink LOG Tasarım

Uzaydan internet hizmeti SpaceX Starlink hangi ülkelerde açık?

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Peki servis şu an tam olarak hangi ülkelerde açık?

Advertisement

SpaceX Starlink için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. En son yapılan Falcon 9 merkezli kalkış ile beraber alçak dünya yörüngesine 53 yeni Starlink uydusu daha gönderildi. Elon Musk’ın şirketi, bu en son başarılı görev ile beraber alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar 2.494 farklı uydu göndermiş oldu. Peki bu kadar uydu ile hangi ülkelere hizmet veriliyor? Bunun cevabı resmi olarak 32 oldu. Bugün sayfanın altındaki haritayı paylaşan firma, spesifik olarak ülkelere burada yer verdiği hizmetin 32 farklı ülkede aktif olduğunu duyurdu. Haritada daha sonra hizmet verilecek ülkeler de görülüyor. Genel olarak büyük bir Kuzey Amerika ve Avrupa kapsaması ile hizmet veren servis, Avustralya’nın güney kesimlerini ve Yeni Zelanda’yı da kapsama alanına alıyor. Uzaydan internet hizmeti SpaceX Starlink, Türkiye’de ise bir değişiklik olmazsa 2023 itibarıyla açılacak.

Starlink’in halen Türkiye fiyatı bilinmiyor ancak servisin donanım masrafı yurt dışında 599 dolar seviyesinde. Aylık kullanım ücreti ise 110 dolar. 110 dolar sadece güncel kur ile düz çarpımda 1.700 TL yapıyor ve vergiler ile beraber hizmetin Türkiye’de 2 bin TL’yi geçeceği açık görünüyor. Bu olası fiyat ile Starlink Türkiye’de hemen hemen kimseye hitap etmiyor. Ancak yine de hizmeti alacak özellikle saha odaklı çalışan büyük şirketler olacaktır.

Starlink son dönemde sık sık uçak kullanımı odağında gündeme geliyor. Üzerinden geçmek adına geçtiğimiz haftalarda SpaceX ile JSX arasında Starlink merkezli anlaşma imzalandığı duyuruldu. Özel jetler ile hizmet veren JSX, yıl sonunda müşterilerine gökyüzünde yüksek hızlı ve düşük gecikmeli internet sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha sonra SpaceX ile ABD merkezli Delta Havayolları şirketinin uçaklarına Starlink getirmek adına aktif testler gerçekleştirdiğini öğrendik. En son ise SpaceX ve Hawaiian Airlines arasında bir ortaklık imzalandı. Bu ortaklık kapsamında Hawaiian Airlines’ın standart yolcu uçaklarında (Airbus A330, A321neo ve ileride Boeing 787-9s) önümüzdeki yıl itibarıyla Starlink temelli uzaydan internet sağlanacak.

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın