reklamı kapat

POPÜLER

Alfa Romeo Giulia GTA

Formula 1 teknolojisi sokaklarda; Alfa Romeo Giulia GTA ve GTAm karşımızda

Mara tarihinin en iddialı otomobil serilerinden olan Alfa Romeo Giulia GTA ve GTAm, özellikle sürüş dinamikleriyle daha önce görülmemiş bir seviyeyi vadediyor.

Alfa Romeo’yu uzun zaman sonra hatırı sayılır bir ivmelenme ve rakipleri karşısında iddialı haline getiren bir model oldu Giulia. Ferrari ortaklığıyla geliştirilen motor ve teknolojisiyle efsane bir rozetin tekrar sokaklara dönüşünü de temsil eden proje için 2020 yılı da ayrı bir parantezle hatırlayacağımız dönem olacak. Bugün gerçekleştirilen etkinliğin ardından karşımıza çıkarılan Alfa Romeo Giulia GTA ve GTAm, İtalyan üreticinin motor sporlarında elde ettiği bilgi birikimi standart kullanıcılarla bir araya getirme projesi olacak. Her iki modelden de toplamda 500 adet üreteceğini açıklayan Alfa, otomobil tutkunlarının yine gönlünü çalma konusunda çok fazla zorlanmayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alfa Romeo Giulia GTA ve GTAm için öne çıkan parçalar

GTA adının tekrar yollara çıkarılma süreci aslında 2019 içerisinde detaylanan planlar içerisinde karşımıza çıkmıştı. Buradaki sürpriz hamleyi GTAm üzerinden atıldığını söylemek mümkün. Her iki modelde de 2,9 litrelik altı silindirli bi-turbo V6 makinenin kullanımına devam edildiğini görüyoruz. 540 PS güç güç ile GTA ailesinde hizmet eden bu motor, standart Giulia ailesinin zirvesinde yer alan QV versiyonunun da 30 PS üzerinde. GTA güç ve performans verilerinden çok iyileştirilmiş sürüş dinamikleri ve hafifliğiyle ailenin diğer üyelerinden ayılmaya hazırlanıyor. Tamamı kompozit malzemeler kullanılarak üretilen gövde panellerinin bir araya gelmesiyle standart Giulia’dan 100 kilogram daha hafif bir otomobil ortaya çıkartmak mümkün olmuş. Karbon kaput, tavan ve ön tampon da bir araya gelince GTAm’de 1.520 kilogram olarak karşımıza çıkan toplam ağırlık değeriyle birlikte beygir başına 2,8 kilogramlık bir seri yaratılmış. Alfa tarafından açıklanan en iyi 0-100 derecesi ise 3,6 saniye olarak karşımıza çıkıyor.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu