reklamı kapat

POPÜLER

Alfa Romeo

Efsane pilot Kimi Räikkönen, Giulia GTA için koltuğa geçti

Alfa Romeo Racing ORLEN Formula 1 takımının Fin pilotu Kimi Räikkönen, Giulia GTA ve GTAm modellerinin son testleri için kolları sıvadı.

Dünya şampiyonu pilot Kimi Räikkönen, Alfa Romeo’nun bugüne kadar ürettiği en yüksek performanslı spor sedanlar, Giulia GTA ve GTAm üzerinde gerçekleştirilen iyileştirmeleri değerlendirdi. Geçtiğimiz sonbaharda Giulia GTA ve GTAm ile gerçekleştirilen testlerin devamı niteliğindeki testlerde Räikkönen, özellikle aerodinamik iyileştirmeleri analiz etti.

Räikkönen ilk testte hem yeni ön tampona eklenen ayarlanabilir lip, hem de arkaya eklenen yeni manuel ayarlı spolier hakkında tavsiyelerde bulunmuştu. Araçların geliştirime süreci, Räikkönen’in becerilerini ve bilgi birikimini Alfa Romeo mühendislik ekibine aktarmasıyla tamamlanmış oldu.

Kimi Räikkönen “Otomobilleri gerçekten beğendim. Görüldüğü üzere otomobilin önü daha alçak. Bu da direksiyonun tepkilerini hızlı kılıyor. Giulia GTA hızlı, sürüşü kolay ve duyarlı. Bu nedenle, Giulia GTA’nın hem gündelik kullanımı hem de pist kullanımını ideal bir şekilde harmanlayarak temsil ettiğine inanıyorum” sözleriyle ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alfa Romeo Giulia GTA dikkat çeken bir model

Alfa Romeo Giulia GTA ve GTAm’ın geliştirilmesinde, aerodinamik verimliliği en üst seviyeye taşımak için Sauber Engineering’in bilgi birikimi ve deneyiminden yararlandı. Özellikle aerodinamik açıdan önem arz eden karbon fiber bileşenlerin çoğunun üretimini Sauber Engineering’e üstlendi.

Yeni ön tampon, yan etekler, hava tünelleri, GTA spolier’ı ve GTAm aerowing, Sauber Engineering tarafından üretildi. Giulia GTAm’ın manuel olarak ayarlanabilen ön ve arka kanatları, piste veya yola uyarlanabilir halde tasarlandı. GTA ve GTAm otomobilin zeminle temasını arttıran ve böylece yüksek hızlarda üstün yol tutuş özellikleri sağlayan yeni bir hava tahliye sisteminden de yararlanıyor.

Modeldeki aerodinamik konfigürasyon, GTA versiyonu ile kıyaslandığında iki kat; kendi segmentinde en iyi değere sahip olan Giulia Quadrifoglio ile kıyaslandığında ise üç kat daha fazla basınç üretiyor.

İlginizi çekebilir

BMW iX tanıtımı