reklamı kapat

POPÜLER

BMW iX

BMW iX; yeni dönemin elektrikli amiral modeli karşımızda [Video]

Markanın yeni dönemdeki elektrikli amiral gemisini konumunda olam BMW iX, gerek tasarımı gerekse teknolojisiyle önemli mesajlar veriyor.

BMW’nin kendi içerisinde i3 ve i8 gibi modeller üzerinden uzun süre önce başlattığı elektrik dönüşümü, 2020 yılıyla birlikte yeni bir dönemece giriyor. Markanın tamamen elektrikli modeller üzerine şekillendireceği “i” rozetinin ilk SUV üyesi artık karşımızda duruyor. Konsept olarak iNext adıyla bildiğimiz projenin seri üretime dönüşümü niteliğini de taşıyan bu tanıtım bizlere markanın teknoloji vizyonunu da gösteriyor. BMW iX SUV modeli, ilk kez i4 ailesinde gördüğümüz devasa böbrek ızgaranın kullanıldığı ikinci model olarak da kayıtlardaki yerini alacak.

Rakamlarla BMW iX

İşin tasarım ve donanımsal kısmının ikinci planda olduğu bir modelle karşı karşıyayız. Bunun temel sebebiyse, şu anda kullanıcılar için menzil gibi çok daha hayati değerlerin ön planda konumlandığı bir elektrikli otomobile bakıyor olmamız. BMW cephesinin bu bölümde paylaştığı verilere göre bizleri yaklaşık 500 beygir güce (çift elektrik motoru) sahip ve 0’dan 100’e hızlanmasını 5 saniyenin altında tamamlayabilecek bir SUV modeli bekliyor. iX’in batarya ayağında ise 100 kWh’lik bir paket konumlandırılıyor. Bu batarya ile yapılan testlerde iX’in 600 kilometre dolaylarında menzil kat edebildiği görülüyor. Elbette bu rakamın gerçek kullanım koşulların değişiklik göstermesi olası.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMM için iX şarj teknolojisini de sergileyeceği önemli bir sınav olacak. Nitekim marka içerisinde geliştirilen hızlı şarj teknolojisi 200 kW’a kadar destek sağlıyor. Bu nitelikte bir kaynaktan bataryayı yüzde 10 seviyesinden yüzde 80’e 40 dakikanın altında getirmenin de mümkün olabileceğini görüyoruz. 10 dakikalık ultra hızlı şarj dinamiklerinde ise 120 kilometre kat edilebilecek bir doluluk elde edilebiliyor ki bu senaryo yer yer hayat kurtaracak dinamiklerde. Üretimi önümüzdeki yıl Almanya’da başlayacak olan iX’in dış pazarlara 2022’den itibaren sunulması bekleniyor. Fiyat detaylarını da önümüzdeki süreçte alacağız.

Video