reklamı kapat

POPÜLER

BMW iX

BMW iX için versiyonlar ve teknik detaylar netleşti [Video]

Amiral gemisi rolünü üstlenen BMW iX için üretim macerası başlarken, ilk aşamada iki versiyon listelerdeki yerini alacak.

BMW’nin elektrikli otomobil ürün gamında amiral gemisi rolünü üstlenecek olan iX, Kasım 2020 itibarıyla seri üretim dinamikleri üzerinden karşımıza çıkmıştı. Tasarım çizgileriyle markanın diğer tüm modellerinden ayrılan parçalar barındıran SUV için bugün masada var olan belirsizliklerin de sonlanma vakti geldi. İlk elektrikli M otomobili i4 M50 ile birlikte duyurusu gerçekleştirilen BMW iX teknik özellikleri, potansiyel alıcılar için de var olan eksik parçaları tamamlıyor. Avrupa pazarında iki farklı versiyonla satışa sunulacağını gördüğümüz iX’in tüm versiyonlarında dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak sunulacak. Versiyon arasındaki değişimlerin temeli ise önceki modellerden alıştığımız gibi motor ve menzil bölümleri üzerine kurulu.

BMW iX teknik özellikleri

İsimleri iX xDrive40 ve iX xDrive50 olarak açıklanan versiyonların kullanıcı beklentilerini karşılama konusunda herhangi bir şüphe yaratmayacağını söyleyebiliriz. Sırasıyla 326 beygir ve 523 beygirlik güç değerleriyle gelecek olan modellerde performansın temel ayırıcı etmen olduğunu görüyoruz. Bu değerler tork bazında da 630 Nm ve 765 Nm olarak radikal şekilde ayrılıyor. 0-100 tarafında da işler aynı şekilde. Giriş seviyesinde 6,1 saniye olarak paylaşılan ivmelenme verisi, iX xDrive50’de ise 4,6 saniyeye kadar iniyor. Bu değerlerin yakalanmasında altyapı kadar 0,25 gibi hiç fena sayılmayan sürtünme katsayısının da pay sahibi olduğunu belirtmeden geçmeyelim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Batarya tarafında ortada duran kapasite farkının ortaya koyduğu performansa baktığımızda iX xDrive40’ın 425 kilometre menzil sunabildiğini görüyoruz. Bu değer iX xDrive50’de ise 630 kilometreye kadar esneklik gösterebiliyor. Bataryaların dolumu hızlı şarj desteğiyle birlikte makul seviyelerde. 200 kW’a kadar hızlı şarj desteğinin sunulduğu modellerde, 35 dakikalık dolumla yüzde 10’dan yüzde 80 doluluk seviyesine gelinebiliyor. 10 dakikalık dolumla birlikte 150 kilometreye kadar menzil yakalamak da mümkün. BMW cephesi bu rakamlarla birlikte aynı zamanda önümüzdeki süreçte ürün gamına eklenecek olan M versiyonunun da ilk değerlerini duyurdu. iX M60 olarak isimlendirileceği açıklanan versiyonun 600 beygirlik güce sahip olacağını biliyoruz. xDrive50 üzerinden 83 bin dolarlık yurt dışı fiyatı duyurulan iX ürün gamının kasım ayından itibaren kademeli olarak satışa sunulması planlanıyor. Aile, 2021 yılının son çeyreğinde Türkiye’de olacak.

Video