reklamı kapat

POPÜLER

BMW iX otonom park

BMW iX’in sürücüsüz park ve şarj deneyimine yakından bakın [Video]

Sürücüsüz geleceğin ön gösterimi niteliğinde bir deneyimin merkezinde yer alan BMW iX, teknolojinin geldiği noktanın güzel örneklerinden.

BMW’nin elektrikli otomobil ürün gamında amiral gemisi niteliği taşıyan iX ile tanışmamızın üzerinden hatırı sayılır zaman geçti. 1 yıla yaklaşan lansmanın ardından gerçekleştirilen hazırlıkların paralelinde üretim süreci de başlayan BMW iX için artık asfalt üzerindeki yetenekleri de görmeye başlıyoruz. Münih Otomobil Fuarı kapsamında gösterimi yapılan modellerden birisi olan iX için sürücüsüz park ve şarj gibi önemli teknolojik özellikler de dikkat çekenler arasındaydı. Bosch’un teknolojik altyapısıyla paralel olarak geliştirilen otonom vale deneyimiyle harmanlanan bu teknolojik deneyimde, iX’in sürücüsüz şekilde park ve şarj işlemlerini bir ekosistem içerisinde nasıl tamamladığına şahit oluyoruz. Bu işleyiş kullanıcıların yapması gereken tek şey ise akıllı telefonları üzerinden araca gerekli komutları vermekten ibaret.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW iX teknik özellikleri

iX xDrive40 ve iX xDrive50 olmak üzere ilk aşamada iki farklı seçenekle tercih edilebilen iX’te, sırasıyla 326 beygir ve 523 beygirlik güç değerleri sunuluyor. Bu değerler tork bazında da 630 Nm ve 765 Nm olarak radikal şekilde ayrılıyor. 0-100 tarafında da işler aynı şekilde. Giriş seviyesinde 6,1 saniye olarak paylaşılan ivmelenme verisi, iX xDrive50’de ise 4,6 saniyeye kadar iniyor. Batarya tarafında ortada duran kapasite farkının ortaya koyduğu performansa baktığımızda iX xDrive40’ın 425 kilometre menzil sunabildiğini görüyoruz. Bu değer iX xDrive50’de ise 630 kilometreye kadar esneklik gösterebiliyor. Bataryaların dolumu hızlı şarj desteğiyle birlikte makul seviyelerde. 200 kW’a kadar hızlı şarj desteğinin sunulduğu modellerde, 35 dakikalık dolumla yüzde 10’dan yüzde 80 doluluk seviyesine gelinebiliyor. 10 dakikalık dolumla birlikte 150 kilometreye kadar menzil yakalamak da mümkün.