reklamı kapat

POPÜLER

BMW iX

BMW iX; Türkiye ön siparişleri açılan amiral gemisinin versiyon detayları [Video]

Ekim ayı itibarıyla giriş versiyonu üzerinden Türkiye’de siparişe açılan BMW iX için öne çıkan verileri hatırlama vakti.

BMW’nin içerisinde bulunduğu elektrik dönüşümü, beraberinde radikal tasarım karakteri değişimini de beraberinde getiriyor. Markanın ikonik böbrek ızgara tasarımında boyut atladığı bu yeni tasarım diliyle birlikte, ailenin zirve noktalarında konumlanacak olan isimlerin çok daha dikkat çekici olduğuna şüphe yok. Meraklılarını ikiye bölen bu süreçteki ateşli tartışmalar sürerken, büyük böbrek dinamiklerini zirvede temsil edecek bir ismi Türkiye yollarında görmeye artık gün sayıyoruz. Bir süredir yurt dışında yollarda gördüğümüz BMW iX için bugün Borusan Otomotiv cephesinden gelen açıklamayla birlikte ön sipariş alım süreci başladı. Fiyat olarak giriş seviyesinde konumlanan xDrive40 üzerinden satışları başlayan modele Türkiye’deki kullanıcılar 1.632.300 TL ödeyerek sahip olabilecek. İlk teslimatlar ise kasım ayında gerçekleştirilecek


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW iX versiyonlarından öne çıkan rakamlar

Elektrikli otomobil ürün gamının amiral gemisi olarak lanse edile iX için tanıtımla birlikte şimdilik sadece iki versiyonun satışa sunulacağı açıklanmıştı. Türkiye’de ön siparişe açılan xDrive40 ile birlikte iX xDrive50 versiyonu da yurt dışında tercih edilebilen bir diğer paket olarak varlığını sürdürüyor. Sırasıyla 326 beygir ve 523 beygirlik güç değerleriyle gelecek olan modellerde performansın temel ayırıcı etmen olduğunu görüyoruz. Bu değerler tork bazında da 630 Nm ve 765 Nm olarak radikal şekilde ayrılıyor. 0-100 tarafında da işler aynı şekilde. Giriş seviyesinde 6,1 saniye olarak paylaşılan ivmelenme verisi, iX xDrive50’de ise 4,6 saniyeye kadar iniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Batarya tarafında ortada duran kapasite farkının ortaya koyduğu performansa baktığımızda iX xDrive40’ın 425 kilometre menzil sunabildiğini görüyoruz. Bu değer iX xDrive50’de ise 630 kilometreye kadar esneklik gösterebiliyor. Bataryaların dolumu hızlı şarj desteğiyle birlikte makul seviyelerde. 200 kW’a kadar hızlı şarj desteğinin sunulduğu modellerde, 35 dakikalık dolumla yüzde 10’dan yüzde 80 doluluk seviyesine gelinebiliyor. 10 dakikalık dolumla birlikte 150 kilometreye kadar menzil yakalamak da mümkün. BMW cephesi bu rakamlarla birlikte önümüzdeki süreçte ürün gamına eklenecek olan M versiyonunun da ilk değerlerini açıklamıştı. iX M60 olarak isimlendirileceği açıklanan versiyonun 600 beygirlik güce sahip olacağı biliniyor. iX, markasının yeni kokpit dinamiklerini barındıran ilk isimler arasında. Seri üretim araçlarda ilk kez sunulan 12,3 ve 14,9 inçlik kombine BMW kavisli ekran sistemi, ön bölümdeki belirleyici donanımlar arasında. Sürücüsüz park ve şarj gibi teknolojik destekler de, araçta standart olarak gelen zengin güvenlik elemanlarının da habercisi niteliğinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video