reklamı kapat

POPÜLER

BMW iX M60

BMW iX M60 tanıtıldı; amiral gemisine 610 beygirlik zirve reçetesi

CES 2022 kapsamında lanse edilen BMW iX M60, ailenin performans noktasındaki yeni kralı olarak yollara çıkacak.

BMW’nin elektrikli otomobil macerasına 2021 yılında amiral gemisi olarak dahil ettiği iX, üzerinde taşıdığı pek çok özelliğiyle referans nitelikleri taşıyor. Markanın içerisinde bulunduğu elektrik dönüşümünde gelecek modeller için kokpit, tasarım vizyonu ve altyapı gibi temel parçalar üzerinden öncü olan iX’in kendi içerisinde iki versiyonla lanse edilişine şahit olmuştuk. BMW cephesi, Togg’un da boy göstereceği CES 2022 kapsamında amiral gemisinin zirvesinde konumlanacak olan M dokunuşlu versiyonu da ürün gamına ekliyor. Markanın performans departmanının elektrikli altyapı üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalar sonrası son kullanıcıya 610 beygirlik güçle ulaşacağını gördüğümüz BMW iX M60, çift elektrik motorlu xDrive50’ye göre önemli farklar barındırıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rakamlarla BMW iX M60 seviyesi

Amerika’da kapılarını açan organizasyonla birlikte küresel duyurusu gerçekleştirilen iX M60’ın teknik verilerini anlayabilmek adına, halihazırdaki teknik limitleri hatırlamak gerekiyor. 2021’de lanse edilen versiyonlar arasında zirve görevini gören xDrive50, 523 beygirlik güç ve 765 Nm tork değerlerini beraberinde getiriyordu. Çift elektrik motorunun kombinasyonunu barındıran bu versiyonun 0’dan 100’e hızlanma değeriyse 4,6 saniye olarak teknik tablodaki yerini koruyor.

Bugün tanıtılan M versiyonuyla birlikte aynı çift elektrik motorlu kombinasyondan 610 beygir güçle birlikte 1.015 Nm (Sport mod ve kalkış kontrolü ile 1.100 Nm) gibi çarpıcı bir tork değerinin elde edildiğini görüyoruz. Bu da güç bazında 87 birim, tork bazında ise 280 birimlik geliştirmenin M60 ile birlikte kullanıcıları beklediği anlamına geliyor. Artırılan limitlerle birlikte 0’dan 100’e hızlanmasını 3,6 saniyede tamamlayabilen iX M60’ın xDrive50’ye göre 1 saniye daha seri olması da altı çizilmesi gereken detaylar arasında. Maksimum sürat değeri ise diğer pakete göre 50 km/s’lik artışla 250 km/s ile limitli olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Performansın dikeni

Daha önceki pek çok örnekte gördüğümüz performansın gelişiyle menzilin gidişi eğrisi, iX M60 için de bariz bir şekilde işliyor. xDrive50’de konumlandırılan 106,3 kWh’lik batarya paketinin birebir şekilde kullanıldığı M versiyonu, yüksek performansıyla birlikte neredeyse 200 kilometrelik menzil kaybını da beraberinde getiriyor. BMW’nin xDrive 50 için paylaştığı 650 kilometrelik maksimum menzil değeri, bugün sahneye çıkan sportif paket için 450 kilometreye gerilemiş durumda. Elektronik süspansiyon sistemi ve frenleriyle de sürüş dinamiklerini sportif bazda destekleyen ayrıcalıkları bulunan iX M60 için yaklaşık 105 bin doları gözden çıkarmak gerekiyor. Ailenin yeni zirvesi ilk örnekleriyle önümüzdeki yaz döneminde yollara çıkacak.

Video