reklamı kapat

POPÜLER

BMW

BMW imzalı renk değiştirebilen otomobil konsepti detaylandı

Alman otomobil devi BMW, CES 2022 fuar alanında sabah ilginç bir gösterim yapmış, renk değiştirilebilen araç tanıtmıştı.

BMW, CES 2022 fuar alanının dışında sergilediği iX üzerine kurulan konseptini biraz önce detaylandırdı. Ticari olarak henüz kullanıma sunulmayacak bu konseptin en önemli özelliği dediğimiz gibi gövdesinin renk değiştirebiliyor olması. Renk değişimini yukarıdaki videoda da görebileceğiniz üzere saniyeler içerisinde yapabilen araç, süreçte e-mürekkep kullanıyor.

Bu konsept iX’in gövdesi insan saçı kalınlığına eşdeğer çapta milyonlarca mikrokapsül içeren e-mürekkepten oluşuyor. Açıklamaya göre bu mikrokapsüllerin her biri, negatif yüklü beyaz pigmentler ve pozitif yüklü siyah pigmentler içeriyor. Araç içinden verilen komuta bağlı olarak elektrik akımında değişiklik sağlanıyor ve aracın rengi saniyeler içerisinde değişebiliyor.

Şimdilik süreçte sadece siyah, beyaz ve gri renkler arasında dönüşüm sağlanıyor. Ancak firma teknoloji üzerinde çalışıyor ve ileride farklı renkleri de bir şekilde devreye alabilir. Bu arada sunulan mevcut renklerin statik yapıda olmadığını da belirtelim. Araç üstündeki renk dönüşüm istenirse hareketli tasarlanabiliyor ve bu çok güzel görünüyor.

Güneş ışığı altında araç içi sıcaklığı etkileyen beyaz ve siyah gövde rengi ile verimlilik konusunda da bir adım attıklarına inanan BMW, kesinlikle CES 2022’nin en ilginç otomobil odaklı duyurusuna imzasını attı. Firmanın bu teknolojisi detaylarına burada yer verdiğimiz yeni aracı iX M60’ı dahi gölgede bıraktı.

BMW

İlginizi Çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın