reklamı kapat

POPÜLER

BMW i4 M50

BMW i4 M50; elektrik geleceğinin ilk M otomobiliyle tanışma vakti

Standart versiyona göre gerek rakamsal gerekse altyapı bazında önemli iyileştirmeler barındıran BMW i4 M50, bundan sonraki sürecin de habercisi.

BMW’nin güncel ürün gamında i3 ile başlattığı elektrikli otomobil macerası, kademeli olarak yeni ilklere sahne olmaya devam ediyor. iX3 ve iX ile SUV segmentine de yansıyan yeni nesil güç organları için uzun süredir beklenen bir dokunuş daha geride kaldı. 1972 yılında kurulan M departmanının rozetini ilk kez elektrikli otomobile yansıtmasıyla ortaya çıkan BMW i4 M50, marka tarihine geçerek örtülerinden kurtuluyor. Geçmişte ortaya koyduğu modellerdeki reçetenin bir benzerini i4’de uygulayan M departmanı da önümüzdeki süreçte daha sık olarak gerçekleştireceği operasyonlara da bu şekilde dahil olmuş oldu.

BMW i4 M50 teknik özellikleri

i4 M50’nin teknik verilerine baktığımızda bizi iki elektrik motorlu bir altyapı karşılıyor. Biri ön diğeri arkada konumlandırılan bu motorların kombinasyonuyla birlikte ortaya 544 PS’lik güç değerinin çıktığını görüyoruz. Tek kademeli şanzımanla kombin edilen bu kombinasyonla birlikte otomobilin 0’dan 100’e hızlanması için 3,9 saniyeye ihtiyacı olacak. Bu değerin standart versiyonda 5,7 saniye olduğunu düşündüğümüzde M dokunuşunun etkisini daha net anlamak mümkün. i4 M50’nin maksimum hız değeri de standart pakete göre önemli ölçüde yukarıda duruyor. i4’te 189 km/s olarak açıklanan bu değer, i4 M50 kanadında ise 225 km/s’e çıkarılmış durumda. Tüm bu parçaları bir araya getirdiğimizde ivmelenme bazında aracın M3 standartlarında olduğunu söylemek mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobilin batarya kısmına geçtiğimizde bizleri yaklaşık 395 kilometre menzil kat edebileceği söylenen bir ünite karşılıyor. Günlük kullanım için herhangi bir sorun yaratmayacak olan bu değerin uzun yol sürüşleri için hızlı şarjla tamamlanması elzem gibi görünüyor. Açıklanan verilerde 200 kW’lık bir kaynak üzerinden bataryayı 31 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 seviyesine getirmek mümkün olacak. Yine aynı kaynak üzerinden gerçekleştirilen 10 dakikalık dolumla 115 kilometrelik menzil değeri yakalanabilecek. i4 M50’de diğer tüm M otomobillerinde olan altyapı elemanları da es geçilmeyecek. Adaptif M süspansiyon sistemi, M fren sistemi ve yine versiyona özel olarak gelen jant setini bu noktada üste yazabiliriz. Yurt dışında 65 bin dolar seviyesinde başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak olan i4 M50’yi bu yıl içerisinde Avrupa yollarında görmeyi bekliyoruz.

İlginizi çekebilir

Mercedes EQS; elektrikli ailenin amiral gemisiyle tanışın