reklamı kapat

POPÜLER

Zeekr 001 FR Kimi Raikkonen

Zeekr 001 FR için F1 efsanesi Kimi Raikkonen devreye girdi

 - Güncelleme: 27 Ekim 2023 08:54

Çin’den inanılmaz elektrikli otomobil modelleri gelmeye devam ediyor. Bu konuda son dönemde Zeekr 001 FR çok ses getiriyor.

Zeekr 001 FR hali hazırda çok iddialı bir spor elektrikli otomobil modeli konumunda yer alıyor ve ileride daha da ses getirecek gibi görünüyor. Çünkü Çinli firma “Baş Performans Danışmanı” olarak Formula 1 efsanesi ve şampiyonu Kimi Raikkonen ile anlaşma sağladı. Aracını hem Raikkonen’in bilinirliği üzerinden öne çıkarmak hem de ünlü pilotun tecrübesinden yararlanmak isteyen firma, 44 yaşındaki Finli sürücünün Zeekr’deki mühendislere şasi ve güç aktarma organlarının ince ayarlarının yapılmasın konusunda yardımcı olacağını söyledi. Özellikle pist sürüşlerine odaklanan araç, gerçekten inanılmaz güçlü bir seçenek. Birçok benzerinden farklı olarak iki değil dört farklı elektrik motoru üzerine kurulan araç, bu sayede toplam 1.248 beygir güç üretiyor ve 1.280 Nm tork değeriyle karşımıza çıkıyor. Hareketli senaryoda 100 km/s hıza sadece 2 saniyede çıkabilen araç, 280 km/s maksimum hıza limitlendirilmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Maksimum gücünü yüzde 50 şarj üzerinde 10 saniye kadar verebildiği aktarılan araç, işleri kontrol altında tutmak adına özel bir yağ soğutma teknolojisi ile donatılmış ve arka motorlar karbon fiber kullanılarak hazırlanmış.

CATL’nin 100 kWh’lık yeni nesil Qilin bataryasını taşıyan 800kW şarj destekli model, uygun şartlar altında yüzde 10 ile yüzde 80 arasını sadece 15 dakika doldurabiliyor.

Bu modeli en son bir video gündeme taşımıştı çünkü araç çok sayıda elektrikli SUV modelinde gördüğümüz “tank dönüşü” özelliğini de beraberinde getiriyordu. Bu kullanımın nasıl olduğu hemen aşağıdaki videoda açıkça gösteriliyor.

Bu özellik sayesinde olduğu yerde 360 derece tur atabilen Zeekr 001 FR, şimdilik sadece Çin’de yer alıyor ancak Avrupa satış planları da aktif olarak masada yer alıyor.

 

 

Zeekr 001 FR yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu