reklamı kapat

POPÜLER

Türk tasarımcıdan Alfa Romeo için Formula 1 konsepti

Türk tasarımcı Olcay Tuncay Karabulut, Formula 1 araçlarında son dönemlerdeki en büyük tartışma konularından biri olan kapalı kokpit yapısını baz alarak Alfa Romeo için konsept bir model tasarladı.

Alfa Romeo, kuruluş yılı olan 1910‘un hemen ardından 2-3 yıl içerisinde yarış takımı ile pistlerde yer almaya başladı. Markanın ilerleyen süreçte yarış ekibini emanet ettiği kişiyi ise hepimiz çok iyi tanıyoruz; Enzo Ferrari. Enzo Ferrari’nin başında bulunduğu Scuderia Ferrari yarış modelleri ile marka başarılı bir yarış geçmişine sahip. Böyle bir tarihçeye ve yarış genlerine sahip olan markanın günümüz koşullarında aynı seviyede olduğunu söylemek maalesef pek mümkün değil. Marka uzun yıllardır eski günlerinden uzakta ve yarış organizasyonlarında varlık gösteremiyor.

Markanın organizasyonlarda aktif bir şekilde olmamasından hayranları gibi rahatsızlık duyan FIAT CEO’su Sergio Marchionne’nin Alfa Romeo’yu tekrar F1’de görme isteğini dile getirmesi belli kesimlerde heyecan yarattı. Geçen aylarda yaptığı “Alfa Romeo kendi şasesini yapabilecek kapasitede, tıpkı kendi motorunu yapabilecek kapasitede olduğu gibi” sözleriyle Alfa Romeo’nun F1’de olması hayalinin bir adım daha gerçeğe doğru harekete geçtiğini söyleyebiliriz. Türk tasarımcı Olcay Karabulut için de projenin çıkış noktası tamda buradan başlıyor. Marka için geliştirdiği kapalı kokpit tasarımlı modele Alfa Romeo AW30 adını veriyor. 1000 beygir gücündeki elektrik motorlu Alfa Romeo AW30, son dönemlerde Redbull ve Ferrari tarafından denenen kapalı kokpit tasarımlarından biraz daha farklı olarak tamamen kapalı bir yapıda karşımıza çıkıyor. Tamamen kapalı kokpit tasarımdaki en büyük rolu ise F1 pilotlarına yüksek oranda güvenlik sağlaması. Ayrıca 2017 kurallarına uygun bir şekilde daha geniş bir karoser yapısına ve genişletilmiş arka lastikler ile oldukça dikkat çekiyor.