reklamı kapat

POPÜLER

Seat’ın SUV geleceği: Ateca X-Perience [Galeri]

22 Eylül 2016

Seat‘ın SUV platformunda ürettiği ilk model olan Ateca‘nın en üst seviye temsilcisi olan X-Perience, Paris Otomobil Fuarı öncesi yüzünü gösterdi.

Seat için oldukça önemli olan ve markayı SUV liginde temsil edecek Ateca, ilk tanıtımının ardından tepe modeli X-Perience’a kavuştu. Seat ürün gamında zorlu koşullar için tasarlanan X-Perience modelinin örneğini markanın Leon serisinde görmek mümkün. X-Perience donanımı ile beraber yeni Ateca oldukça dikkat çekici bir görünüm ortaya koyuyor.

Ateca X-Perience‘ın dış tasarımında donanıma özel 18 inç‘lik jantlar ve yüksek profilli lastikler dikkat çekiyor. Bu tasarım aracın arazi konuşullarında ilerlediği noktalarda sürücünün, sürüş kalitesinden birşey kaybetmeden ilerlemesini amaçlıyor. Ayrıca ön tarafta konumlandırılan çamurluk ve krom detaylar araca büyük bir SUV havası katıyor diyebiliriz. Ateca X-Perience üzerinde seçilen renk opsiyonuna göre, araç içerisinde ki bazı noktalarda ve dış aynalar da küçük dokunuşlar ile görsel çeşitlilik sağlanıyor.

Ateca X-Perience’ın kaputunun altında 192 beygir güç ve 400 nm tork üreten 2.0 litrelik dizel motor görev yapıyor. Ateca Xperience’da 7 ileri DSG şanzıman ile birlikte kullanıcılara sunulacak. 4×4 platform üzerine kurulan araçta kullanıcının seçebileceği sürüş modları farklı zeminlere uyum sağlıyor. Ateca X-Perience’ın gerçek bir SUV kimliğine sahip olduğunu simgeleyen bir diğer özellik ise iniş kontrol sistemi. Bu özellik, aracın eğimli bir konumdan inişi sırasında herhangi bir istem dışı kayma veya kontrol kaybını önlemek adına devreye sokuluyor.

Ateca ailesinin en donanımlı sürümü olacak olan X-Perience’nin fiyatı ile alakalı henüz net bir rakam ortada yok. Genel kanı, şu anda serinin en tepesinde yer alan Xcellence modeli ile çok büyük farklılıkları bulunmamasından ötürü; seviyenin Xcellence’in fiyatının çok fazla üstünde olmayacağı yönünde. Türkiye fiyatı için bir rakam belirlememiz gerekirse, 140 bin TL ile 150 bin TL arası bir rakam ile satışa sunulabileceğini söylemek çok yanlış bir beklenti olmaz. Seat Ar-Ge başkanı Matthias Rabe‘a göre yeni nesil Ateca X-Perience, markanın gelecekteki SUV gelişiminin potansiyelini yansıtıyor. İlk olarak Paris Otomobil Fuarı‘nda meraklılarının karşısına çıkacak olan Ateca X-Perience’nin Türkiye’ye ne zaman geleceği ise henüz belli değil.