reklamı kapat

POPÜLER

Boeing, yeni 747 Dreamliner’u üretmek içi 3D yazıcıdan faydalanıyor

Evden araba üretimine kadar birçok farklı alanda kullanılmasına alıştığımız 3D yazıcılar, havacılıkla ilgili kurumların da radarında. Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden biri konumunda olan Boeing, yeni uçağının bazı parçalarını 3D yazıcılar aracılığıyla üretmeye hazırlanıyor. 

Boeing’in 787 Dreamliner ismi verilen uçak için 3D yazıcı aracılığıyla parçalar üretileceği söyleniyor. Boeing bu parçaları üretebilmek için Norveçli firma Norsk Titanium ile ortaklığa gidiyor. Norsk Titanium, 3D yazıcıyla uçaklar için 3D parçalar üretmesiyle tanınıyor.

Belirtilenlere göre Boeing’in 3D yazıcılardan beklentisi oldukça yüksek. Her yıl uçak üretimi için milyarlarca dolar para harcayan Boeing, 3D yazıcı sayesinde üretim maliyetlerini önemli ölçüde düşürebilmeyi umut ediyor. 2018 yılı itibarıyla üretilecek olan her Boeing 787 Dreamliner’dan 2-3 milyon dolar aralığında tasarruf edileceği düşünülüyor. Bazı uçaklarda zaten şu anda 3D yazıcıyla üretilen parçalar kullanılıyor. Fakat Boeing’in uçağında kullanılacak parçaların uçak gövdesine binen stresi azaltacağı ve 3D yazıcıyla üretilen bu parçanın ilk kez uçakta kullanılacağı belirtiliyor. Boeing yaptığı açıklamada titanyum kaplamayı geleneksel yöntemle üretmeleri halinde masrafın milyonlarca dolar artacağını belirterek 3D yazıcının kendilerine oldukça yardımcı olduğunu dile getiriyor. Boeing’in ve diğer uçak firmalarınnın gelecekte 3D yazıcıları daha yoğun bir şekilde kullanması ve üretim sürecini düşürerek maliyetleri azaltması bekleniyor.