reklamı kapat

POPÜLER

90’lı yıllarda bir iPhone 5s üretmek ne kadara mal olurdu?

TechPolicyDaily tarafından hazırlanan bir raporda yer alan hesaplamalara göre 1991 yılında iPhone 5s 32GB üretmenin maliyeti 3,56 milyon dolar. Elbette ki o dönemde şu anki iPhone’da kullanılan birçok teknoloji yer almıyordu. Bu yüzden maliyet hesaplaması yapılırken mevcut malzemelerin içeriğinde yer alan alt malzemeler dikkate alındı. Örneğin flaş hafıza noktasında o dönemde bir gigabyte’lık NAND flaş 45 bin dolara mal oluyordu. Dolayısı ile 32 GB’lık bir hafıza için 1,44 milyon dolarlık maliyete katlanmak gerekiyor. Benzer şekilde Apple’ın A7 işlemcisi içerisinde yaklaşık 1 milyar transistör bulunuyor ki bu 91 yılındaki tüketici seviyesindeki işlemcilerin yaklaşık bin katına denk geliyor. A7 işlemcinin gücüne denk bir işlemci elde edebilmek için yaklaşık 620 bin dolarlık CPU harcaması yapmak gerekiyor.

90’lı yıllarda LTE teknolojisi olmadığından dolayı raporda AMPS analog sistemi LTE’ye ölçeklendiriliyor. O dönemde 1 Kbps aktarım yeteneğine sahip parçanın maliyeti 100 dolar olduğundan LTE bağlantının 15 Mbps seviyesine ulaşmak için 1,5 milyon doların gözden çıkarılması gerekiyor. Tüm bu rakamlar toplandığında 90’lı yıllarda, yaklaşık olarak 3,56 milyon dolar harcama yaparak daha henüz kamerası, sensörleri ve ekranı olmayan bir adet iPhone 5S’e sahip olunabiliyor. Bu da özetle bize teknolojinin geldiği noktayı çok net bir şekilde anlatıyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“90’lı yıllarda bir iPhone 5s üretmek ne kadara mal olurdu?” için 3 cevap

  1. FF dedi ki:

    Ha bir de o 208$ değerindeki iPhone’un ülke sınırları içine girince nasıl 2000TL’nin üzerine çıktığı meselesi var. 😀

  2. Sinan Postaci dedi ki:

    91 senesinde ürettiklerini düşünsene, Türkiye’ye getirmeye kalksak 15milyon papel olacakmış. 🙂

  3. Burak Özdoğan dedi ki:

    Merhaba, 208 dolar iPhone 5S’in tahmin edilen üretim maliyeti, yani satış fiyatı değil. Amerika’daki satış fiyatı 32GB modelin vergi ile birlikte yaklaşık 800 dolar. Elbette ki bu Türkiye satış fiyatı ile arasında fark olmadığı anlamına gelmez ancak o 208 dolar – 2000 TL keskinliğinde değil. Yorumunuz için çok teşekkürler, keyifli okumalar 🙂