reklamı kapat

POPÜLER

Flappy Bird gerçekten yayından kaldırıldı!

haberini yaptığımız üzere geliştiricisi Dong Nguyen tarafından uygulama mağazalarından kaldırıldı. Kısa sürede listelerin bir numarasına yerleşen ve günde yaklaşık 50 bin dolar kazanç elde ettiği konuşulan oyunun yayından kaldırılmasının gerçek nedenini kimse bilmiyor.

Mobil cihaz kullanıcıları arasında adeta çılgınlık seviyesine ulaşan Flappy Bird, her ne kadar oldukça basit bir mantık üzerine kurulu gibi dursa da insanları kendisine bağımlı hale getirmeyi başardı. Öyle ki uygulama mağazalarında basamakları hızla tırmanan yapım, çok geçmeden listlerin ilk sırasına yerleşti. Üstelik ücretsiz indirilebilen oyunun uygulama içi satın alma seçeneğinin bulunmamasına karşın, Dong Nguyen’e sadece reklamlardan günlük 50 bin dolar kazandırdığı iddia edildi.

Fakat kısa süre önce Twitter hesabından yayınladığı mesajlarla şok etkisi yaratan Nguyen, oyunun sıradan hayatını mahvettiği ve bunun yasal konularla hiçbir ilgisinin olmadığını belirterek Flappy Bird’ü mağazalardan kaldıracağını söyledi. Oyunun insanları takıntılı hale getirmesinden ötürü bir nebze suçluluk duygusu yaşadığı düşünülen geliştirici, kişilerde meydana gelen bağımlılıktan dolayı da yakınıyor. Fakat diğer taraftan her ne kadar dile getirilmese de oyunun grafiksel anlamda Super Mario’dan esintiler taşıması, Flappy Bird’ün Nintendo ile mahkemelik olmuş olabileceği düşüncesini akıllara getiriyor. Artık App Store ve Google Play Store’daki aramalarda çıkmayan Flappy Bird’ün kaldırılmasıyla, uyanık  geliştiriciler tarafından hazırlanan aynı mantığa sahip diğer oyunların yükselişi ise dikkat çekiyor.

YORUMLAR