reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic Lumix GH7

Panasonic Lumix GH7 resmi olarak görücüye çıkarıldı

Panasonic Lumix GH7 resmi olarak görücüye çıkarıldı. Özellikle video odaklı model temmuz ayında satışa sunulacak.

İki yıl önce çıkan vlog odaklı Panasonic Lumix GH6’nın yerini alan yeni Micro Four Thirds aynasız Panasonic Lumix GH7, fotoğraftan çok video tarafına odaklanılan bir model. 25,2 megapiksellik BSI CMOS sensör üzerine kurulan gövde, PDAF otomatik netleme sistemiyle takip ve netleme kararlılığı konusunda çıtayı yükseltiyor. Yerleşik olarak 5.7K 30p ProRes RAW video kaydı yapabilen model, 5.8K 60p 10-bit H.265 kayıt da gerçekleştirebiliyor. 4K’da 120 fps, Full HD’de ise 240 fps kayıt yeteneği bulunan gövde, SD UHS II ve CFexpress kart yuvalarına sahip. Çekim kolaylığı için hareketli bir dokunmatik ekran taşıyan Lumix GH7, bünyesindeki fan sayesinde video kaydı sırasında ısınma sorunu yaşamıyor. Video kaydını istenirse harici SSD’lere de yapabilen yeni makine, geliştirilen gövde için görüntü sabitleme sistemi (7.5 durak) sayesinde videolar için perspektif bozulma düzeltmesi sunuyor. Model “32 bit float” ses kaydını da destekliyor. Panasonic, ayrı bir XLR adaptörü gerektiren bu imkanın çekim sırasında ses kayıt seviyesi ayarlama ihtiyacını ortadan kaldırdığını söylüyor. LUT desteği de bulunan gövde, temmuz ayında 2.200 dolardan satışa sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma geçtiğimiz hafta da S9 modeliyle ses getirmişti. Merkezinde 24,5 megapiksellik bir tam kare (Full Frame) sensör yer alan model, yerleşik olarak beş eksende görüntü sabitleme (Görüntü sabitleme özellikli lensler ile beraber 6,5 durak avantaj) yapabiliyor. Lensleri değiştirilebilir yapıda olan kompakt makine, S5II’den gelen bazı donanımlara sahip ve özellikle Real Time LUT (Look-Up Table) özelliğiyle öne çıkarılıyor. Bunun için arkasında özel bir buton yer alan fotoğraf makinesi, LUT üzerinden kişilerin fotoğraflara otomatik uygulanacak filtreler (Renk, kontrast vb. temelde) oluşturmasına imkan tanıyor.

S9 ile en üstte 6K 30 fps 4:2:0 10-bit video kayıt altına alınabiliyor, çözünürlük düşürülerek en üstte 120 fps’e kadar çıkılabiliyor. Spesifik olarak akıllı telefonlara odaklanan MP4 Lite isimli yeni bir video formatı da getiren gövde, geniş kontrol seçenekleri sunulan bir mobil uygulamaya sahip ve çekim kolaylığı sağlayan dokunmatik bir LCD ekran ile donatılmış durumda. Toplam dört farklı renkte elde edilebilen S9, 1.500 dolarlık bir gövde fiyatına sahip.

Panasonic Lumix GH7 yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER