reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram için yeni geldi: “Hassas İçerik Kontrolü”

Facebook’un sahibi olduğu Instagram, yeni bir içerik güvenliği özelliği ile gündemde yer alıyor. Faydalı bir altyapı kullanımda.

Instagram artık kişilerin kendileri için hassas olabilecek içerikleri otomatik olarak gizlemesine imkan tanıyor. Hassas İçerik Kontrolü isimli özellik sayesinde hassas içeriklerin görülmesi için izin verilebilecek, bu içerikler az seviyede limitlenebilecek ya da kötü bulunan içerikler ciddi şekilde limitlenebilecek.

Bu özellik spesifik olarak 18 yaş altındaki çocuklara odaklanıyor ve bu kişilerin hassas içerikleri görmeyi tercih etmesi gibi bir durum da söz konusu bulunmuyor.

Bu özellik elbette sadece 18 yaş altına özel değil. Yetişkinler de platformdaki birçok hassas içeriği görmek istememe tercihine ve görüşüne sahipler. Özellik şimdilik iOS tarafında yer alıyor ve uygun hesaplarda “hesap” ayarları içerisinden ayarlanabiliyor.

Hassas İçerik Kontrolü genel olarak olumlu görünüyor. Ancak yine de bu yapay zeka temelli altyapının platformda devasa bir fark yaratması olası durmuyor.

Instagram daha önce Hikayeler için yeni bir test ile gündemdeydi

Yeni test edilen özellik, kişilerin arkadaşlarından / takip ettikleri kişilerden gelen içerikleri Hikaye olarak paylaşmasını kolaylaştırıyor.

Bu yeni özellik sayesinde kişilerin karşısına Hikaye olarak paylaşabilecekleri, son bir saat içerisinde gördükleri tüm içerikler geliyor ve süreç direkt olarak Hikaye oluşturma sayfasında yapılıyor. Bu sayede paylaşılan içeriği geri dönüp bulmak gerekmiyor.

Genel olarak güzel duran Instagram “reshare” altyapısı, şimdilik tam olarak ne zaman kullanıma sunulacak bilinmiyor. Ancak özelliğin gelmesi çok zaman almayacaktır.

Instagram daha önce de kurucusu tarafından yapılan bir açıklama ile gündeme gelmişti. Adam Mosseri, “Instagram artık bir fotoğraf paylaşma uygulaması değil” demiş ve gelecekte TikTok ve YouTube gibi video tarafına daha çok odaklanacaklarını aktarmıştı.

İlginizi Çekebilir

Disney tarafından üretilen en gerçekçi ışın kılıcı ile tanışın