reklamı kapat

POPÜLER

Instagram hassas içerikleri sansürlemeye hazırlanıyor

Son zamanlarda yeni özellikleriyle adından söz ettiren Instagram, bu kez de güvenlik ve gizlilik konularında önemli bir adım atıyor. Yakında hassas içeriğe sahip olduğu düşünülen fotoğrafların gizleneceği belirtiliyor.

Instagram’da paylaşım konusunda bazı ana kurallar bulunuyor. Bu kuralları çiğneyen fotoğraf veya videolar platformdan anında siliniyor. Fakat bazı içerikler ne kuralları çiğniyor ne de herkese gösterilebilecek kadar normal bir görüntü içeriyor. Böyle durumlarda yayın politikaları da yetersiz kalıyor ve dolayısıyla kullanıcılar bu durumdan şikayetçi olabiliyor. Instagram bu durumun önüne geçebilmek için sansürlü içerikleri kullanmaya hazırlanıyor. Bu yeni sistemde eğer görselin uygunsuz olabileceği düşünülüyorsa görüntü bulanıklaştırılıyor. Bulanıklaştırılan görüntünün üzerinde bu görselin hassas bir içeriğe sahip olduğu konusunda uyarıda bulunuluyor. Eğer istenirse yine de fotoğrafa erişim sağlamak mümkün oluyor. Instagram bu sansürün hem liste görünümünde hem de galeri görünümünde geçerli olacağını belirtiyor.

Güvenlik konusunda atılan tek adım da bu değil. Yeni güvenlik doğrulaması sayesinde hesapların çalınmasının önüne geçiliyor. Çift faktörlü kimlik doğrulama ile hesaba giriş yapabilmek için telefona gönderilen doğrulama kodunu girmek gerekiyor. Hem çift faktörlü kimlik doğrulamanın hem de hassas görüntüleri engelleme sisteminin çok yakın bir zamanda tüm kullanıcılar için kullanıma açılacağı belirtiliyor.