reklamı kapat

POPÜLER

Apple’dan sürücülerin dikkatinin dağılmasını önleyen Apple Watch patenti

Otomobil kullanırken akıllı telefonla uğraşmak trafik güvenliğini tehlikeye atıyor ve cezaya sebebiyet veriyor. Yalnızca akıllı telefonlar değil, akıllı saatler de dikkat dağıtabiliyor. Kolumuzdaki saat titriyor, ses çıkarıyor veya ekranını açarak dikkatimizin dağılmasına neden olabiliyor. Ayrıca direksiyonu çevirirken saatin ekranı istemsizce açılabiliyor. Apple’ın yeni aldığı patent, hareket halindeyken akıllı saatin dikkat dağıtmasının önüne geçiyor.

Bu patent sayesinde Apple Watch, otomobil kullanırken farklı bir moda geçiyor. Otomobil kullanıldığının algılanabilmesi için ivmeölçerden yararlanılıyor. Belirli bir hızda hareket edildiğini algılayan saat, bildirimlerin tamamına yakınını engelliyor. Ayrıca kolun kaldırıldığında saatin otomatik olarak açılmasını sağlayan özellik de devre dışı bırakılıyor. Tabii bildirimlerin kapatılıyor olması önemli çağrıların alınamayacak olduğu anlamına gelmiyor. Önemli olan aramalar yine kullanıcıya bildirilmeye devam ediyor. Sürücünün dikkatinin dağılmaması için farklı bir özellik daha sunuluyor. Akıllı saate gelecek olan bildirimler, otomobille paylaşılıyor. Bu sayede bildirimlerin bir kısmı aracın ekranında gösteriliyor ve akıllı saatte olduğu kadar dikkat dağılmıyor.

Apple’ın bu patenti almış olması, Apple Watch’un sürüşe özel bu moda kavuşacağının garantisini vermiyor. Fakat ekranın ışığını kısan ve bildirimleri kısıtlayan Tiyatro Modu özelliğini geliştiren Apple’ın dikkat dağıtmayan bir sürüş modu geliştirmesi kulağa pek de mantıksız gelmiyor.