reklamı kapat

POPÜLER

Bakan açıkladı: Çocuklara sosyal medya yasağı geliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu belli bir yaş altındaki kullanıcılara Facebook, Twitter, YouTube ve daha birçok sosyal medya araçlarının yasaklanacağını duyurdu. Konuyla ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığı ile ortak çalışma yürüten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yaş sınırı konusunda henüz karar vermiş değil. Yapılan planlamalar doğrultusunda sınırın 16 veya en az 12 olacağı belirtiliyor.

Bir süredir Avrupa Parlamentosu’nda 16 yaşından küçük çocuklar için Facebook, YouTube ve Twitter kullanımı yasağı getiren bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Milliyet’e konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu da benzer bir çalışmanın Türkiye’ye de getirileceğini ifade etti. Yeni düzenlemeye göre belirli yaş sınırı altındaki çocukların Youtube, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarını kullanması ancak ebeveynlerinin onayıyla mümkün olacak.

Bakan Ramazanoğlu konuyla ilgili, “Ben bir doktor olarak söylüyorum, çocuklar oynamadıktan sonra hoplayıp zıplamadıktan sonra ağaçlara tırmanmayınca kas gelişimleri bile sağlanamıyor. Çocukları haftada bir kere jimnastiğe götürmekle olmuyor. Çocukların kas ve kemik yapılarının güçlenmesi gerekiyor. Sokakta, bahçede oynacak tırmanacak, parmaklarındaki kaslardan tutunda kollarındaki kaslarına kadar gelişmesi, kemiklerinin güçlenmesi lazım. Doğal olanı bu, yoksa 10 saat bilgisayarın başında oturuyor. Bir doktor olarak, bir anne olarak bunu doğru bulmuyorum bırakın bir bakan olarak. Ben 12 yaşına kadar çocuklarımın eline cep telefonu vermedim.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Bakan açıkladı: Çocuklara sosyal medya yasağı geliyor” için bir cevap

  1. Erdinç Özsertel dedi ki:

    Minecraft’ta da bi işimiz kalmıştı bi ona da bakabilir misiniz sayın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı.