reklamı kapat

POPÜLER

YouTube’dan çocuklara özel video uygulaması geliyor

Şu sıralarda YouTube ile ilgili yeni planlar yapan Google, geçtiğimiz günlerde reklamları engelleyecek olan ücretli bir üyelik modelinin geleceğinden bahsetmişti. Şimdi ise çocuklara özel yeni bir YouTube uygulamasının geleceği duyuruldu.

Yapılan duyuruya göre gelecek hafta Android’e çocuklara özel olarak geliştirilmiş olan “YouTube Kids” adında bir uygulama eklenecek. Bu uygulama adından da anlaşılacağı üzere yalnızca çocuklara yönelik içerikleri bünyesinde barındıracak. Eğer şiddet veya cinsel içerikli aramalar yapılırsa uygulama bu aramaları yapmıyor ve farklı bir arama yapılması gerektiği konusunda uyarı veriyor. Böylece çocukların istemeden kötü içerikli videolara yönlenmesinin de önüne geçilmesi amaçlanıyor. Uygulamada yer alan 5 ayrı bölümün işlevi ise şöyle:

  • Gösteriler: Çocukların seveceği, eğlenceli programların videoları.
  • Radyo: Yine çocukların hoşuna gidecek şarkıları içerisinde barındıran radyo.
  • Lamba: Eğitici videoların bir arada toplandığı bölüm.
  • Dürbün: Trend olan videoların görülebildiği yer.
  • Arama: İstenen videonun elle aranabilmesini sağlayan kısım.

Çocukların küçük ellerine uygun bir arayüzle geleceği söylenen uygulamadaki ikonların olabildiğince büyük tasarlanmış olması dikkat çekiyor. Küçük yaştaki çocukların yazarak arama yapamayacağını hesaba katan YouTube, sesli olarak arama yapılmasına imkan veren sistemi de uygulamaya eklemiş. Bu sayede çocuklar izlemek istediği programı söyleyerek arama gerçekleştirebiliyor.

23 Şubat tarihinde ilk olarak Android platformunda yayınlanacak olan uygulamanın iOS’e ne zaman geleceği ise bilinmiyor.

YORUMLAR