reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 12 mini google

Google’ın Apple cihazlarda yerleşik arama motoru olarak kalmak adına ödediği son rakam

İnternet devi Google, teknoloji devi Apple’a her yıl büyük rakamlar ödemeyi sürdürüyor. Bu konuda 2020 ve olası 2021 rakamları ortaya çıkmış durumda.

İnternetin görünür yüzünü kontrol altında tutan Google, biliyorsunuz çok uzun yıllardır Apple cihazların Safari’deki yerleşik arama motoru olmak için milyarlarca dolar ödeme yapıyor.

Daha önce Google’dan Apple’a her yıl 8 ila 12 milyar dolar arasında bir rakam gidiyor bilgisi veriliyordu. Şimdi ise tam da bu konuda yeni rakamlar ortaya çıktı.

Sağlam sayılacak kaynaklara göre Google, 2020’de Apple’a yerleşik arama motoru olarak kalmak adına tam 10 milyar dolar ödedi. Bunun 2021 toplamında 15 milyar dolara, 2022’de ise 18 ila 20 milyar dolara ulaşacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Google, Apple’a ödemeyi boşuna yapıyor”

Bunu söyleyen gerçekten çok fazla kişi bulunuyor. Çünkü şu an neredeyse kimse Google harici bir servis kullanmıyor. Ancak Android ekosisteminin sahibi Google buna rağmen Apple’a servet ödemeye devam ediyor.

İnternet devinin Apple bu ödemeyi yapmama durumunda yerini Microsoft Bing’in alacağı iddia ediliyor. Google bunun engelleme adıma ödeme konusunda bütçeyi açıyor.

Google’ın tek seferde başka bir firmaya düzenli olarak yaptığı en büyük rakamın Apple’a gittiği de bilinen detaylar arasında yer alıyor. Apple’ın Google’dan aldığı bu paranın ise yıllık karının yüzde 14 ya da 21’ini oluşturduğu hesaplanıyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan çok ilginç akıllı telefon konsepti