reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google’dan Çin’e özel “kendinden sansürlü” arama motoru

2010 yılında arama motorunu Çin için kapatan ve sebep olarak da sansürü gösteren Google, görünen o ki sansürü destekleyen bir atılım peşinde.

En büyük pazarlardan biri olan Çin teknoloji devleri için de bir maden. Ancak Çin’in baskıcı, yasaklayıcı ve sansür destekleyici yapısı çeşitli kuruluşların orada barınamamasına sebep oluyor. Google’ın arama motoru da o servislerden biriydi. Ancak The Intercept‘in haberine göre teknoloji devi, sansürü kabullenen bir arama motorunu Çin için kullanıma sunma planları yapıyor. Arama motorunun otomatik sansür uygulayan bir versiyonu üzerine çalışan teknoloji devi, ülkenin kara listeye aldığı internet sitelerini ve insan hakları, demokrasi, din ve barışçıl protesto gibi kelimeleri sansürleyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Dragonfly” kod adlı proje

Kod adının Dragonfly olduğu iddia edilen projenin geçtiğimiz yılın bahar aylarından beri devam ettiği belirtiliyor. Aralık ayında gerçekleşen ve CEO Sundar Pichai ve Çin hükümetinin önemli isimlerini bir araya getiren toplantıdan sonra da işlerin hızlandığı kaydedilmiş. Geliştirici takımının özel bir Android uygulaması hazırladığı da kaydediliyor. Söz konusu uygulama Çinli hükümet görevlilere sunulmuş. Uygulamanın 6 ile 9 ay arası bir süre içinde hükümetin onaylamasının ardından çıkması bekleniyor.

Çin bir süredir internet üzerinden yapılan aramalarda politik rakipler, konuşma özgürlüğü, seks, haberler, akademik çalışmalar gibi pek çok konuyu sansürlüyor. Otoriter rejimi eleştiren George Orwell’in 1984 ve Hayvan Çiftliği kitapları ve benzerleri de Weibo’da bahsedilmesi yasaklılar listesinde. Weibo’nun Çin’in en popüler sosyal medya sitelerinden olduğunu da ekleyelim. Tabii ülke popüler Batı uygulamalarının da bazılarını engellemiş durumda. Instagram, Facebook ve Twitter engelliler listesinde bulunuyor. Aynı zamanda New York Times ve Wall Street Journal gibi Amerika’nın önde gelen haber organizasyonlarına da yine ulaşılamıyor.

Verge‘ün haberine göre Google cephesindeki bir yetkili gelecek planlar üzerine yapılan spekülasyonlara yanıt veremeyeceklerini kaydediyor.