reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram’ın gençler üzerindeki şaşırtıcı etkisi

Sosyal medya araçlarının gençler üzerindeki etkisini araştıran yeni bir anket ilginç sonuçlar elde etti. Instagram‘ın elde ettiği sonuç ise pek iyi değil.

#StatusofMind isimli araştırma sosyal medya platformlarının gençler üzerindeki etkisini araştırırken ortaya ilginç bulgular koyuyor. Yapılan araştırmaya göre fotoğraf paylaşım uygulamasının insanların ideal vücut algısına, uyku düzenine negatif etkileri bulunuyor. Ayrıca Instagram yine gençlerde “bir şeyleri kaçırıyor” hissi uyandırıyor. Bu da gençleri sürekli tetikte, uygulamaya bağımlı hale getirirken; ideal olarak gösterilen vücut ölçülerine ulaşmaya da itiyor. Öte yandan 14-24 yaş arası 1.479 gençle gerçekleştirilen bu deney, Instagram’ın aynı zamanda kendini ifade etme ve kendi kişiliğini ortaya koyma açısından pozitif etkisi olduğunu da ortaya çıkarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube seviliyor

Katılımcılara sosyal medya platformlarını anksiyete, yalnızlık ve topluluk oluşturma gibi etmenlerle puanlamaları söylendiğinde en pozitif puanları toplayan YouTube oluyor. Sonra ise hemen arkasından Twitter geliyor. Üçüncü ve dördüncü sırada ise sırasıyla Facebook ve Snapchat var. Royal Society for Public Health‘in (RSPH) hazırladığı raporda “Bu platformlar, gençlerin birbiriyle iletişim kurmasına yardımcı olması gerekirken ciddi bir akıl sağlığı krizini tetikleyebilir.” notu düşülmüş. Öneriler arasında ise fazla kullanımda ortaya çıkabilecek bildirimler yer alıyor. RSPH tarafından yapılan açıklamada “Sosyal medyanın sigara ve alkolden daha fazla bağımlılık yarattığı gözlemleniyor. Bu durumda gençlerin akıl sağlığı gözetilirken sosyal medyayı dışarıda tutmak mümkün değil.” deniliyor.