reklamı kapat

POPÜLER

Umut vadediyor; Tesla Model 3 otopilot sistemi motosikletleri nasıl algılıyor? [Video]

Tesla Model 3 sahibi tarafından paylaşılan videoda, otopilot sisteminin arkadan gelen motosikletleri tanımlaması güvenlik açısından oldukça sevindirici.

Advertisement

Yer yer olumlu yer yer olumsuz haberlerle gündeme gelse de Tesla içerisindeki önemli AR-GE süreçlerinden birisi otopilot üzerinden ilerliyor. Geleceğin en kilit sürüş teknolojisi olarak gösterilen bu ekosistemi eniyilemek adına her geçen gün bir adım daha ileriye giden Tesla, trafikte en çok problem yaşayan araç konumunda olan motosikletleri de es geçmiş değil. Şu sıralar en popüler otomobili konumunda olan Model 3 içerisinde de gördüğümüz otopilot, bir araç sahibinin paylaştığı videoda motosikletleri algılama yeteneğiyle bizi şimdiden mutlu etmeyi başardı. Yılların şoförü olarak nitelendirdiğimiz kişilerin bile zaman zaman algılayamadığı motosikletler, arkadan gelmesine rağmen otopilot sisteminin gözünden kaçmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başlangıç aşamasında

Scott Kubo isimli Model 3 sahibinin sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığı videoya baktığımızda, otopilotun algılama yeteneklerinin gelişmeye açık olduğunu görebiliyoruz. Akan trafikte şeritlerden çıkarak otomobillerin arasından seyreden motosikletleri şimdilik biraz gecikmeli analiz eden sistemin, kısa süre önce yükseltildiği 9. versiyonla bu özelliğine sahip olduğu düşünülüyor. 360 derecelik açıyla gerçekleştirilen bu tanılamanın, gece sürüşünde bile gayet net bir şekilde yapılabiliyor olması dikkat çeken detaylar arasında. Önümüzdeki günlerde daha da iyileşmiş şekilde asfalt üzerinde olacak özelliğin ilk deneyimlerinden birisine bu video ile tanıklık edebiliyoruz.

Video