reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model S

Elon Musk, Tesla Model S Plaid+ sürümünü “gerek yok” diyerek iptal etti

Elon Musk, bu sefer sürpriz bir konuyla gündemde yer alıyor. Ünlü CEO, Tesla Model S Plaid+ sürümünü “gerek yok” diyerek iptal etti.

Hatırlarsınız Tesla geçtiğimiz aylarda performans odaklı hazırlanan Tesla Model S Plaid ve Model S Plaid+ sürümlerini duyurmuştu. Bu modeller Model S’in performans ve menzil limitlerini zorlayacaktı.

Model S Plaid için 627 km menzile sahip olacak ve 0’dan 100 km/s hıza 1,99 saniyede çıkabilecek bilgisi verilmişti. Model S Plaid+ içinse 836 km menzile sahip olacak ve 0’dan 100 km/s hıza 1,99 saniye “altında” çıkabilecek açıklaması yapılmıştı.

Ancak yukarıda da dediğimiz gibi Model S Plaid+ çıkmadan tarih oldu. Elon Musk bu iptal kararı konusunda özellikle menzil üzerinden ilginç bir açıklama yapıyor.

Musk’a göre 640 km üstündeki menzile gerek bulunmuyor. Model S Plaid+ modelinin spesifik olarak bu yüzden iptal edildiği aktarılıyor. Ancak bu biraz garip görünüyor.

Model S Plaid sürümü ABD’de 120 bin dolardan satışa çıkacak. Model S Plaid+ içinse çıksaydı tam 150 bin dolar istenecekti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model S Plaid+ zaten çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyordu

Bu arada Tesla’nın başka planları da gündeme geliyor. Örneğin firma geçtiğimiz hafta, kamera temelli otomatik pilot sistemi Tesla Vision odağında radar kullanmayı bırakacaklarını açıkladı.

Bu dönüşüm ilk olarak üretimden yeni çıkan Model 3 ve Model Y araçlar ile başlıyor. Firma otomatik pilot için radar yerine artık bu modellerde kameralardan yararlanacak.

Her Model serisi araçta çok sayıda olan kameralar ve gelişmiş yapay zeka sistemleriyle beraber firma artık radar verilerine ihtiyaç duymuyor. Elon Musk’a göre kamera temelli ortam / trafik algılaması çok daha hassas çalışıyor.

Radar’a bağlı çalışan otomatik pilot sistemi yanıda bazı güvenlik özelliklerini de kamera kullanımına aktaran Tesla, yeni araçlarda ilk aşamada bazı özelliklerin limitli olacağını aktarıyor.

İlgili Video