reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model S Plaid

Tesla Model S ve Model X için yarım direksiyon standart oluyor

Kısa süre önce resmi olarak lanse edilen Tesla Model S Plaid, biliyorsunuz yarım bir direksiyon simidi ile karşımıza çıkarıldı.

Geçtiğimiz ay resmi lansmanı yapılan Tesla Model S Plaid, yarım direksiyon simidi üzerinden ciddi tartışmaların merkezinde yer aldı.

Bu direksiyon beklendiği gibi çok garip bulundu ve fazla da beğenilmedi. Yarım yapı düz yolda sorun yaratmıyor ancak düşük hızdaki manevralar çok zor görünüyor. Buna ciddi şekilde alışmak gerektiği aktarılıyor.

Tesla, geçtiğimiz aylarda Model S Plaid satın alacak müşterilerine normal direksiyon simidini opsiyonel olarak sunacağını aktarmıştı. Ancak bu böyle olmayacak gibi görünüyor.

Çünkü Elon Musk’a göre yeni Model S ve Model X için normal direksiyon sunulmayacak. Yani araç sadece bu yarım direksiyon ile satılacak. Bu durum elbette birçok kişiyi kızdırıyor. Araçlardan almayı düşünen ciddi sayıdaki kullanıcı şimdiden alternatifler aramaya başladıklarını aktarıyor.

Model S Plaid için yukarıdaki incelemeyi yayımlayan eski nesil Model S sahibi ünlü YouTuber Marques Brownlee de yarım direksiyonu pek beğenmiş gibi görünmüyor.

Tesla Model S Plaid için performans değerleri nasıl?

Model S Plaid, 627 km menzile sahip ve 0’dan 100 km/s hıza 1,99 saniyede çıkabiliyor. Araç için açıklanan 160 km/s hızlanma değeri ise 4 saniye seviyesinde yer alıyor. Bu değerler dört kişilik bir sedan otomobil için akıl almaz seviyede yer alıyor.

Bu arada daha önce de aktarmıştı. Model S Plaid, ilk başta 321 km/s hıza çıkabilecek şeklinde lanse edilmişti. Bu konuda geçtiğimiz hafta bir geri adım geldi. Aktarıldığı kadarıyla araç ilk aşamada bu hıza çıkmayacak.

Tesla, bu hız için özel lastik ve jantlara ihtiyaç olduğunu, bunların da şimdilik hazır olmadığını belirtiyor. Söylendiği kadarıyla bunlar sonbahar döneminde gelecek. Ancak bu jant ve lastik ile 321 km/s hız mümkün olacak.