reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otomobil Tesla

Tesla Model S Plaid zamlandı, 321 km/s hız için geri adım geldi

Kısa süre önce Model S Plaid+ sürümünü “gerek yok” diyerek iptal eden Tesla, Tesla Model S Plaid için zam yaptı ve 321 km/s hız için de geri adım attı.

Tesla geçtiğimiz aylarda performans odaklı hazırlanan Tesla Model S Plaid ve Model S Plaid+ sürümlerini duyurmuştu.

Model S Plaid için 627 km menzile sahip olacak ve 0’dan 100 km/s hıza 1,99 saniyede çıkabilecek bilgisi verilmişti. Model S Plaid+ içinse 836 km menzile sahip olacak ve 0’dan 100 km/s hıza 1,99 saniye altında çıkabilecek açıklaması yapılmıştı.

Kısa süre önce bu merak edilen araçlar Model S Plaid+ için alınan iptal kararı ile gündeme geldi. Şimdi ise satışa çıkacak normal sürüm gündemde yer alıyor.

Otomobil iki farklı detay gündeme getirdi. İlk olarak yapılan resmi açıklamaya göre Model S Plaid sürümü ABD’de 120 bin dolardan değil, 130 bin dolardan satışa sunulacak. Tesla, aracın çıkışından hemen önce fiyatı 10 bin dolar artırmış durumda.

Bunun arkasındaki tam neden bilinmiyor. Ancak Elon Musk, Tesla’lardaki fiyat artışlarını kendilerinin belirlemediğini aktarıyor. Bu artışlar genelde parça fiyatlarının yükselmesiyle paralel olarak değişiyor.

Bu arada Tesla Model S Plaid, ilk başta 321 km/s hıza çıkabilecek şeklinde lanse edilmişti. İşte bu konuda bir geri adım geldi. Aktarıldığı kadarıyla araç ilk aşamada bu hıza çıkmayacak.

Tesla, bu hız için özel lastik ve jantlara ihtiyaç olduğunu, bunların da şimdilik hazır olmadığını belirtiyor. Söylendiği kadarıyla bunlar sonbahar döneminde gelecek. Ancak bu jant ve lastik ile 321 km/s hız mümkün olacak.

Bu durum elbette dünyanın sonu değil. Hemen hemen kimsenin 140-150 km/s üstünde hıza ihtiyacı bulunmuyor. Bu durum sadece hız sınırı olmayan yollarda yaşayanlar için ufak bir üzüntü nedeni olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model S Plaid merak edilen bir araç

Bu arada tekrar hatırlatmak üzere Tesla, geçtiğimiz hafta kamera temelli otomatik pilot sistemi Tesla Vision odağında radar kullanmayı bırakacaklarını açıkladı.

Bu dönüşüm ilk olarak üretimden yeni çıkan Model 3 ve Model Y araçlar ile başlıyor. Firma otomatik pilot için radar yerine artık bu modellerde kameralardan yararlanacak.

Her Model serisi araçta çok sayıda olan kameralar ve gelişmiş yapay zeka sistemleriyle beraber firma artık radar verilerine ihtiyaç duymuyor. Elon Musk’a göre kamera temelli ortam / trafik algılaması çok daha hassas çalışıyor.

Radar’a bağlı çalışan otomatik pilot sistemi yanında bazı güvenlik özelliklerini de kamera kullanımına aktaran Tesla, yeni araçlarda ilk aşamada bazı özelliklerin limitli olacağını aktarıyor.

İlgili Video