reklamı kapat

POPÜLER

Electronic Arts

Electronic Arts hack’lendi, 780 GB’lık büyük hırsızlık yapıldı

Dünyanın en büyük oyun firmaları arasında yer alan Electronic Arts yani EA, hacker’ların son kurbanı oldu. İşte detaylar;

Ortaya çıktığı kadarıyla EA sunucularından / sistemlerinden tam 780 GB boyutunda veri çalındı. Bu verilerin yasa dışı forum sitelerinde satıldığı aktarılıyor ve bu durum firma için kötü görünüyor.

Peki neler gitti? Burada aktarılan durum Electronic Arts için pek iyi görünmüyor. Kaynaklara göre FIFA 2021 futbol oyununun kaynak kodları ele geçirilenler arasında.

Aynı zamanda firmanın Frostbite oyun motoru (Birçok oyunun temeli) için de önemli araçların / verilerin çalındığı aktarılıyor. Hacker’lar aynı zamanda başka önemli yazılımsal verileri de ele geçirdiklerini belirtiyor. Bunlar henüz detaylanmıyor.

Yukarıda da dediğimiz gibi hacker’ların bu verileri “deep web” üzerinden satmaya çalıştığı ancak bunda ne kadar başarılı olup olmadığı bilinmiyor. Ancak genelde bu tarz içeriklere çok ciddi talep oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E3 öncesinde bu haber Electronic Arts için hiç iyi olmadı

Electronic Arts’ın bu konudan haberdar olduğu, çalınan verileri gördüğü ve süreçle alakalı derin bir araştırma başlattığı yapılan resmi açıklama olarak karşımızda.

Electronic Arts’tan önce hack konusunda gündeme gelen bir diğer isim ise Cyberpunk 2077 geliştiricisi CD Projekt Red olmuştu.

Firma geçtiğimiz aylarda Twitter üzerinden siber saldırıya uğradıkları yani temel olarak hack’kendiklerini duyurmuştu.

O zaman aktarıldığı kadarıyla yapılan “ransomware” saldırısında Cyberpunk 2077‘nin, Gwent‘in ve yayımlanmamış bir Witcher 3 sürümünün kaynak kodları ele geçirildi.

Bu ele geçirilen veriler üzerinden saldırıyı yapanlara ödeme yapmayacaklarını ya da anlaşmaya varmayacaklarını açık şekilde belirten CD Projekt Red, uzun yıllar önce de böyle bir durumla karşı karşıya kalmıştı.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem