reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Tesla Model 3

Elon Musk’tan Tesla Model 3’ün üretimi için ilginç robot açıklaması [Video]

Elektrikli otomobil pazarının önemli ismi Tesla, son dönemde en uygun fiyatlı aracı Model 3 ile sık sık gündeme geliyor. Bu noktada daha çok aracın üretim sorunları konuşulurken, CEO Elon Musk’ın bu konuda ilginç görünen bazı açıklamaları bulunuyor.

Advertisement

Geçtiğimiz hafta yapılan resmi açıklamaya göre Tesla, 2018’in ilk üç ayında rekor kırarak toplam 34.494 otomobil üretmeyi başardı. Bunlardan 24.728 kadarının Model S ve Model X olduğu söylenirken, uygun fiyatlı Model 3‘ün üretimi de 9.777 gibi hatırı sayılır bir seviyede karşımıza çıktı. Geldiğimiz noktada sonunda haftalık 2.000 Model 3 üretim seviyesini geçtiklerini belirten şirket, en koyulan haftalık 2.500 üretim hedefine de gittikçe yaklaşıyor. İşte bu konuda geç kalınmasının arkasında ise üretimde çok fazla robot kullanılmasının yattığı görülüyor. Bunu samimi şekilde açıklayan Elon Musk, karmaşık sistemlerin geriye teptiğini söylüyor. Üretimi hızlandırmak adına kurulan “çılgın, karmaşık konveyör bant ağını” tam çalışmadığı için kaldırdıklarını belirten Musk, fabrikada daha fazla insana ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. İnsanları sürekli olarak robotlar ve yapay zeka konusunda uyaran CEO, aşırı robot kullanmaktan şikayetçi görünüyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gündemin merkezindeki otomobil Tesla Model 3

Otomobil hatırlamak adına 0’dan 100 km/s hıza 5.5 saniye seviyesinde çıkıyor. Model S ve Model X’den farklı olarak kokpitinde yatay konumlandırılmış 15 inç ekran taşıyan otomobil, beş kişiyi rahatlıkla taşıyabiliyor. Şirketin gelişmiş otomatik pilot özelliğine de sahip olan Model 3, sadeleştirilmiş iç mekanıyla çok iyi bir görüş açısı veriyor. EPA verilerine göre otomobil, 35 bin dolarlık versiyonla 354 km yol, 44 bin dolarlık modeliyle ise 498 km yol yapabiliyor.

Video