reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3

Tesla, “Model 3” için koyduğu en büyük hedefine ulaştı

Tesla Model 3, biliyorsunuz üretim sorunlarıyla sık sık gündeme geliyor. Ancak kısa süre önce yapılan bir paylaşım, koyulan en büyük hedefe ulaşıldığını gösteriyor.

2018’in ilk üç ayında 9.777 adet Model 3 üreten Tesla, bunu ciddi oranda artırmak istiyor. 35 bin dolarlık başlangıç fiyatıyla şirketin en uygun fiyatlı aracı olan Model 3, bu açıdan çok büyük talep görüyor. Ancak yaşanan seri üretim sorunları nedeniyle otomobili bulmak oldukça zor. Amerika içerisinde dahi satın alanların oldukça beklediği araç, global pazarda da çok fazla boy gösteremiyor. Bu sorunun çözülmesi için ofisini fabrika sahasına taşıyan ve fabrikada kaldığı öğrenilen Elon Musk, sonunda haftalık 5 bin Model 3 üretim hedefine ulaşmış görünüyor. Bu bilgi ilk olarak paylaşılan aşağıdaki fotoğraftan geldi. Bir Tesla çalışanı tarafından paylaşılan ve daha sonra silinen fotoğraf, üretim hattında çalışanların imzaladığı “Model 3 5K Club” posterini karşımıza getiriyor. Daha sonra Elon Musk’ın da onayladığı detaya göre haftalık üretim hedefi tutturulmuş duruyor. Bu da hem şirket hem de aracı bekleyenler için çok güzel görünüyor. Haftalık 5 bin Model 3 üretimine ek olarak, Model S ve Model X ile birlikte haftalık 7 bin üretim seviyesine ulaşıldığı ve bunun bir rekor olduğu da söyleniyor.

Tesla Model 3

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model 3’ün artık dört çeker ve performans paketleri de var

Hatırlamak adına otomobilin normal sürümünde bir tane elektrik motoru bulunuyor. Çift motorlu versiyon ise bunu ikiye çıkarıyor. Hem ön hem de arkada yer alan bu motorlar, araca dört çekerden çekiş yeteneği kazandırıyor. Böylece zorlu yollarda çok daha yüksek performans sunan versiyon, aracın 5,5 saniyelik 0-100 hızlanmasını da 4,5 saniyeye indiriyor. Elon Musk’ın açıklamasına göre 498 km menzili bulunan çift motorlu versiyon, saatte 225 km hıza çıkabiliyor. Bu versiyonun alınması için aracın orijinal fiyatına ek 5 bin dolar ödenmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üstteki versiyon ile aynı çift motor yapısını kullanan performans versiyonu ise farkını bu motorların daha yüksek çıkışa dayanabiliyor olmasıyla koyuyor. Burada en iyi motorları kullandığını belirtilen firma, bu sayede aracı çok daha güçlü hale getiriyor. 498 km menzili bulunan model, 255 km hıza çıkabiliyor. En çok dikkat çeken değer ise hızlanma tarafında karşımıza çıkıyor. Performans paketli Model 3, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,5 saniyede çıkabiliyor.

İlgili Video

Aracın resmi tanıtım videosu