reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Porsche 919 Hybrid Evo

Porsche 919 Hybrid Evo’yu “nefesleri kesen” Nürburgring rekorunu kırarken izleyin [Video]

Otomobil tutuku olup da Nürburgring pistini bilmeyen yoktur. Birçok büyük firmanın ürettiği aracın performansını kanıtlamak için kullandığı pist, kısa süre önce bir gövde gösterisine sahne oldu. Timo Rernhard tarafından kontrol edilen Porsche 919 Hybrid Evo, yapılan denemede pistin rekorunu kırdı.

Advertisement

Nürburgring pisti, bilmeyenler için kısaca “Ring” olarak isimlendiriliyor. Almanya’da yer alan tarihi yarış pisti, “yeşil cehennem” olarak da tanınıyor. Çok uzun ve zorlu olmasıyla pist dünyasının en üst seviyesi olarak görünen Nürburgring, kısa süre önce rekorunu yeni bir araca teslim etti. Timo Rernhard tarafından kullanılan Porsche 919 Hybrid Evo, attığı 5:19.55’lik turla tüm zamanların pist rekorunu eline geçirmeyi başardı. 1938 yılında Porsche 956 kırılan bir önceki rekoru sadece 51.58 saniye ile geçmeyi başaran ikili, sınırlarını sonuna kadar zorlamış görünüyor. Porsche 919 Hybrid Evo, temel olarak şirketin prototip Le Mans aracı üzerine kuruluyor. Dört silindirli 720 beygir motor ile 440 beygirlik elektrik motorlarını birleştiren araç, toplamda tam 1.160 beygir güç üretiyor. Ön frenlerden ve egzoz sisteminden enerji geri dönüşümü yapan araç, bunları lityum-iyon pillerinde depoluyor. İnanılmaz bir aerodinamik yapıya sahip olduğu belirtilen Hybrid Evo, daha önce de yine efsane Spa Francorchamps pistinde bir rekor kırmıştı. Gelişmiş yarış aracı Spa’da Lewis Hamilton‘un 2017 Formula 1 aracıyla elde ettiği en hızlı tur zamanını geride bırakmıştı.

Porsche 919 Hybrid Evo

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Timo Rernhard, Porsche 919 Hybrid Evo ile Nürburgring üzerinde adeta uçarcasına bir tur atmış

Sayfanın başında yer alan rekor turu, gerçekten nefes kesici görünüyor. Arka uzun düzlükte tam 369 km/s hıza çıkan Hybrid Evo, otomobil tutkunu olmayanları bile etkiliyor. Böyle bir gücün ve hızın bu şekilde dünyanın en zor pistine aktarılmış olması, gerçekten “akıl almaz” olarak nitelendiriliyor.