reklamı kapat

POPÜLER

Huawei 5G

İşte Huawei’nin merak edilen ilk 5G akıllı telefonunun çıkış tarihi

P20 ve özellikle üç arka kameralı P20 Pro ile gündemden düşmeyen Huawei, 5G teknolojisi konusunda da öncü olacak gibi görünüyor. Şirket bunun için ilk telefon ve donanımı üzerinde de çalışıyor.

Günümüzde Android dünyasının Apple‘ı olarak anılan Huawei, bu açıdan mobilde yeni teknolojileri yakından takip ediyor. Şanghay MWC 2018’de açıklandığı kadarıyla firmanın 5G destekli ilk akıllı telefonu 2019 Haziran ayında görücüye çıkıyor. Mart ayında ise ilk 5G Kirin çipi tanıtacağını söyleyen firma, mobilin geleceğine sağlam hazırlanıyor. Ancak 5G konusunda sadece Huawei çalışmıyor. 2019’da 18 farklı üreticinin 5G destekli akıllı telefonunu satışa sunacağı biliniyor. Bu isimler arasında LG, HTC ve Xiaomi gibi dev firmalar yer alıyor. Bu konuda Samsung ve Apple’ın ise henüz resmi açıklamaları bulunmuyor. Ancak Apple kesin olmasa da Samsung’un 2019’da 5G’ye geçeceğine kesin gözüyle bakılıyor. 4G LTE‘nin üzerine gelecek 5G, sunacağı hızlarla mobil dünyada yeni imkanların kapısını aralıyor. 4G’ye göre daha da stabil olacağı da söylenen 5G, yeni açıklamaların ışığında büyük patlamayı 2019’da yapacak gibi duruyor. Ancak bu çıkış hemen herkesin bu teknolojiden yararlanacağı anlamına gelmiyor. Daha önce duyduğumuz kadarıyla 5G’nin ancak 2020 yılında Türkiye‘de de kullanıma geçirilmesi hedefleniyor. Dünyanın diğer birçok bölgesi için de 5G teknolojisi çok ama çok büyük yatırımlar gerektiriyor. Bunları yapan da çok fazla yer bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, Arge konusunda büyük adımlar atıyor

Yeni mobil teknolojiler ve modeller için çok büyük para harcayan firma, bunun karşılığını da görüyor. Özellikle P20 ailesiyle ciddi satış rakamlarına ulaşan dev isim, ABD pazarında yer alamıyor ancak global pazarda inanılmaz talep görüyor.

İlgili Video

Şirketin son harikası