reklamı kapat

POPÜLER

Audi RS3

Yeni Audi RS3, sınıfının Nordschleife rekorunu kırdı [Video]

Yeni Audi RS3, sınıfının Nordschleife rekorunu kırdı. Araç piste kamuflajlı olarak çıkarıldı ancak genel gövde hatları gizlenmedi.

Frank Stippler tarafından kontrol edilen yeni Audi RS 3, BMW M2’nin efsane Nordschleife pistindeki rekorunu geride bıraktı. Yeşil Cehennem olarak da geçen pist, yeni RS 3 ile 7:33.123 sürede geçildi. Burada BMW M2’ye göre beş saniyeden daha hızlı bir tur atılmış oldu. Eski RS 3 modeli pistte 7:38.706’lık bir tur zamanı elde etmişti. Yeni model ile atılan rekor turu yukarıdaki videoda gözler önüne serildi. Bundan önce tamamen elektrikli yarış aracı Lotus Evija X Nürburgring Nordschleife pistine çıkarılmış ve en hızlı dördüncü model olmuştu. Lotus Evija üzerine kurulan Lotus Evija X, taşıdığı dört farklı elektrik motoruyla tam 2.011 beygir güç ve 1.704 Nm tork üreten bir canavar konumunda. Nurburgring Nordschleife pistine Dirk Müller tarafından çıkarılan özel yarış aracı, elde ettiği 6:24.047 süreyle pistin belirli bir kategorideki en hızlı dördüncü modeli oldu. Ring’in en hızlı ikinci tamamen elektrikli aracı olan Evija X, Mercedes AMG-One’ın 2022’de kaydedilen 6:35.183‘lük zamanını geride bıraktı. Araç ile atılan Nordschleife turu aşağıdaki videoda gözler önüne serildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nürburgring Nordschleife pistine daha önce tamamen elektrikli yerli SUV modeli Togg T10x çıkarılmıştı. Nordschleife pistini seviyorsanız büyük ihtimalle Misha Charoudin’i de tanıyorsunuzdur. Uzun yıllardır pis üstünden yüzlerce farklı sürüş videosu paylaşan ve yeşil cehennem hakkında bilgilendirici içerikler üreten Charoudin, bu sefer kişisel kanalında Nordschleife pistine götürülen Togg T10X ile yaptığı test sürüşünün videosunu paylaştı.

Tura Nordschleife üstünde çok sayıda zaferi bulunan profesyonel yarış sürücüsü Emir Aşarı ile birlikte çıkan Charoudin, T10X’ten genel olarak memnun kalmış gibi görünüyor. Yağmurlu tur kapsamında gösterdiği mekanik yol tutuşu, performansı ve frenleri beğenilen büyük elektrikli, yüksek ihtimalle bu yıl bitmeden önce Türkiye dışına da çıkarılacak ve ilk olarak Almanya merkezli satılmaya da başlanacak. Bu arada Togg T10X için çift elektrik motorlu yani dört çeker bir versiyon da yolda bulunuyor. Bu versiyon için halen tarih yok ancak 2024’ün es geçilmeyeceği düşünülüyor.

Audi RS3 yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli