reklamı kapat

POPÜLER

canon

İki yıl boyunca denizde kalan kayıp kameranın ilginç öyküsü

Denize düşürülen bir adet Canon kamera, iki seneden fazla denizde kaldıktan sonra kıyıya vurarak ilginç bir keşfe sebep oldu. Su geçirmez hazne içinde düşen kameranın hala çalışıyor olması ortaya ilginç fotoğraflar çıkarıyor.

Tayvan’da bir sahili temizlemekte görevli bir grup okul öğrencisi arasından 11 yaşındaki bir çocuk, tamamen yabancı cisimlerle kaplı bir obje fark ediyor. Baştan aşağı temizlendikten sonra objenin su geçirmez bir kasa içinde mevcut bir Canon G12 dijital kamera olduğu anlaşılıyor. Grubun öğretmeni Park Lee, daha sonra hiçbir ekstra işlem gerçekleştirmeden kamerayı çalıştırarak içindeki fotoğraflardan, bir kadının Japonya’da tatilde olduğunu keşfediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kameranın sahibine sosyal medyadan çağrı

Kadınla ilgili Japon olduğu, son fotoğrafı Eylül 2015’te çektiği ve İşigaki Adası’nda bulunduğu gibi detaylar netleştikten sonra öğretmen Lee, Facebook’ta bir gönderi yayımlayarak kameranın sahibini bulmayı amaçlıyor. “Başkalarının fotoğraflarına göz atmak bizce de pek etik değil fakat eğer kameranın içindekilerine bakabilirsek belki kameranın sahibiyle alakalı bir ipucu yakalayabiliriz diye düşündük.” şeklindeki bir açıklamayla hazırlanan gönderi, binlerce kişinin paylaşımı sayesinde bir anda dikkat çekmeye başlıyor.

Gönderinin popülerleşmesinin ardından 48 saat bile geçmeden kameranın sahibi, kendisini Facebook gönderisinden tanıyan bir arkadaşı sayesinde bulunuyor. İsmi Serina Tsubakihara olan üniversite üçüncü sınıf öğrencisi kızın Eylül 2015’te gerçekten İşigaki’de olduğu öğreniliyor. Kamera ise sahibine, Tayvan kıyılarından Japonya’ya, kilometrelerce yol kat ederek kavuşuyor.