reklamı kapat

POPÜLER

Terrafugia TF-2
Terrafugia TF-2
Terrafugia TF-2
Terrafugia TF-2
Terrafugia TF-2
Terrafugia TF-2
Terrafugia TF-2

Volvo’nun da sahibi Geely’den yeni “Terrafugia” uçan araç konsepti

Volvo‘nun ve aynı zamanda Lotus’un da sahibi konumunda bulunan Çin merkezli otomotiv firması Geely, hatırlarsınız geçtiğimiz yılın sonunda uçan otomobil firması Terrafugia‘yı satın almıştı. İşte bu satın alma sonrası hazırlanan ilk dikkat çeken konsept karşımıza çıktı.

Bilmeyenler için hem havada hem de karada gidebilen otomobil modelleri geliştiren Terrafugia, şimdiye kadar iki farklı model üzerinde çalışıyordu. Transition ve TF-X isimli araçlardan Transition modelini aktif olarak test ediliyor olmasıyla dikkat çeken firma, geleceği ise yeni tanıttığı TF-2‘de görüyor. Yeni jenerasyon konsept olarak tanıtılan araç, VTOL araçlar ile yolcu taşıma konusuna yeni bir yaklaşım getiriyor. TF-2 görülebileceği üzere eski modeller gibi kişisel kullanıma değil toplu yolcu taşımaya odaklanıyor. Burada modüler bir yapı belirleyen firma, altında çıkartılabilir yolcu kabinin olduğu bir yapı kuruyor. Bu sayede kalkış noktaları ile evler arasındaki yolcuğu otobüs benzeri araçlara bırakan firma, sürece oldukça gerçekçi yaklaşıyor. Biliyorsunuz uçan araçlar kolay kolay gündelik yaşama adapte olabilecek gibi durmuyor. Bu konsept ise hava ile kara aracını olması gerektiği gibi birbirinden ayırıyor. TF-2 yolcu kabinlerini pistler arasında taşırken, yolcuları evine normal otobüs benzeri araçlar götürüyor. Bu da gerçekten çok kullanışlı duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Terrafugia TF-2 otonom kontrol özelliklerine de sahip

Gösterilen örneklerde bir pilotun görüldüğü araçlar, söylendiği kadarıyla otonom olarak da hareket edebiliyor. Hem hava aracı hem de yer aracı için geçerli bu durum, genel olarak da hızlı görünüyor. Açıklandığı kadarıyla iki dakikalık dönüşümle bir kabin bırakılıp diğeri alınabiliyor. Ancak bunların hepsi şu an kağıt üzerinde yer alıyor. Bu yüzden gerçek çıkış için verilmiş bir tarih bulunmuyor.

İlgili Video

Airbus’tan uçan taksi