reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3

Türkiye’ye gelmeye hazırlanan Tesla’nın uygun fiyatlı Model 3 üretimi için Elon Musk’tan açıklama

Bu yıl sonu Türkiye’ye gelmeye hazırlanan Tesla‘nın en uygun fiyatlı modeli Model 3, üretimde çeşitli sıkıntılar çekiyordu. Elon Musk, şirketin üretim hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını açıkladı.

Geçtiğimiz mayıs ayının başında Elon Musk Twitter üzerinden bu yılın sonlarına doğru Tesla’nın Türkiye pazarına gireceğini müjdelemişti. Farklı fiyat aralıklarında otomobil modelleri üreten firmanın tüm modellerinin Türkiye’de satışa çıkıp çıkmayacağı ise açıklanmamıştı. Doğal olarak akıllara gelen ilk modellerden biri olansa uygun fiyatlı Model 3 oldu. Ancak Model 3 üretim sürecinde çeşitli sıkıntılar yaşadığından Türkiye’ye gelme ihtimali ya da “yeterince” gelme ihtimali pek olası görünmüyordu. Nisan ayında araçtan haftada 2.500 adet üretme hedefini tutturamadığını açıklayan firma, bunun için araçlarda kullanılan pil paketlerinin geç üretimini bahane göstermişti. Musk’ın yeni açıklaması ise işlerin yavaş yavaş yoluna girdiğine işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Musk, üretim sayılarını paylaştı

Salı günü gerçekleşen yıllık hissedar toplantısında Musk her gün 500 adet Model 3 üretildiğini açıkladı. Araçtan haftada ortalama 3.500 adet üreten şirketin haziran sonuna kadar bu sayıyı haftada 5.000’e çıkarması bekleniyor. Toplantı sırasında hem çalışanların hem de kendisinin çok zor zamanlar geçirdiğini açıklayan Musk, yavaş yavaş hedeflerine ulaştıklarını kaydediyor.

Musk’ın yaptığı açıklamaya göre 35.000 dolarlık giriş seviyesi modelin tam kapasiteli üretimi 2019’un ilk çeyreğinde başlayacak. Bu durumda modelin Türkiye’ye yeterli sayıda gelmesi de 2019’un ilk çeyreğini bulabilir.

İlgili video

Model 3 tanıtımı