reklamı kapat

POPÜLER

Uygun fiyatlı Tesla Model 3 resmen duyuruldu

Meraklı bekleyiş sona erdi ve Tesla Model 3 nihayet görücüye çıktı. Tesla‘nın giriş seviyesi elektrikli otomobili daha önce Elon Musk’ın söz verdiği tüm niteliklere sahip: Özellik bakımından kardeşlerinden çok da eskiği olmayan, 5 kişilik, uygun fiyatlı ve uzun menzilli bir otomobil.

Tesla Model 3 daha önce açıklandığı gibi 35 bin dolar fiyat etiketiyle geliyor. Uygun fiyatlı ve elektrikli olmasına rağmen otomobil her zamanki Tesla şıklığına sahip. Hatta ailenin sancak gemisi Tesla Model S’ten bile daha etkileyici görünüyor. Ön panjurdaki keskinlik olmasa neredeyse bir Porsche diyebileceğimiz otomobil son derece aerodinamik bir gövdeye sahip. Ancak her Tesla gibi asıl merak edilene, otomobilin teknolojik özelliklerine gelelim.

Otomobil henüz son üretim versiyonuna kavuşmuş değil. Ancak açıklanan ilk rakamlara göre “baz” model tek şarjla 346 km (215 mil) yol kat edebilecek. 0-100 km/s hızlanmasını ise 6 saniyenin altında tamamlayacağı düşünülüyor. “Biz yavaş otomobil üretmiyoruz” diyen Elon Musk yine çok iddialı. Baz model için aynı şey mümkün olmasa da Musk otomobilin daha hızlı giden versiyonlarının sözünü veriyor. Model 3’ün en büyük iki silahı otopilot ve “Supercharging.” Otopilot özelliğini sağlayacak tüm yazılım ve donanımı standart geldiğini belirten Musk, yine rakam vermese de epey hızlı bir şarj süresi vadediyor.

Şimdiye kadar yaklaşık 130 bin talep aldıklarını belirten Musk, Model 3’ü en geç önümüzdeki yılın sonuna doğru yetiştirmeyi planladıklarının sözünü veriyor. Daha önceki deneyimlere bakarak tarih konusunda o kadar emin olmayın. Nitekim Model 3’e olan talep Model S’ten bile fazla olacaktır. Bakalım Tesla bu yoğun talebe yetişebilecek mi.

İLGİLİ HABERLER