reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3

25 bin dolarlık Tesla için ilk tarih çıktı, önemli bir eksik ses getirdi

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, uzun zamandır gündemde olan daha uygun fiyatlı otomobilleri hakkında bir tarih verdi.

Elon Musk tarafından yapılan açıklamayan göre Tesla, 2023 yılında 25 bin dolarlık bir “Model” serisi elektrikli otomobili yollara çıkaracak. Firmanın en uygun fiyatlı aracı olacak bu “Model”, eğer doğru çıkarsa önemli bir eksiğe sahip olabilir.

Bunu diyoruz çünkü aracın tamamen otonom / sürücüsüz olma ihtimali bulunuyor. Eğer bu doğru yorumlanıyorsa araçta gerçek anlamda bir direksiyon olmayabilir. Bunun benzerlerini daha önce gördüğümüz için direksiyonsuz bir araç ihtimaller dışında değil.

Ancak Tesla’nın otomatik pilot sistemi halen beklendiği kadar iyi durumda değil. Yani sistem halen insan gözetimine ihtiyaç duyuyor. Fakat firma sistem üzerinde sürekli olarak çalışıyor ve buna bağlı olarak 2023’te sürüş konusunda gerçekten insana gerek kalmayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk en son Tesla Roadster için konuşmuştu

Daha önce 2022’de yollara çıkacağı düşünülen yeni Tesla Roadster, Elon Musk’ın yeni açıklamasına göre 2023’e kaldı. Hatta Musk 2023 için bile kesin konuşmuyor. Eğer 2021’de yaşan stok / tedarik sorunları 2022’de de devam ederse, yeni Roadster gerçek anlamda 2024 yılına da atılabilir.

Araç yine uçuk olan normal haliyle 0’dan 100 km/s hıza sadece ama sadece 1,9 saniyede çıkabiliyor. Üç motor üzerine kurulan ve dört çeker olan araç, maksimum 400 km/s hız yapabiliyor ve tam 1.000 km menzil sunuyor. 

200 kWh bataryaya sahip olduğu belirtilen süper spor elektrikli otomobil, sunduğu 10.000 Nm tork değeriyle nefesleri kesiyor. Çıktığında 250 bin dolara satılacak araç, şimdiden birçok kişi tarafından satın alınmış durumda. Modelin bir de 1 saniye 0-100 değeri sunan SpaceX paketi de olacak.

İlgili Video