reklamı kapat

POPÜLER

BMW tarihinin en önemli motorlarından bir tanesi gerçek boyutta tamamen kartondan üretildi [Video]

Bir yılı bulan zorlu çalışmanın ardından tamamlanan M10 kodlu BMW motorunun bu örneğindeki detaylar, görenleri hayran bırakıyor.

Hepimiz farklı işlerde çalışıyor, farklı bir hayat temposu içerisinde mücadele veriyoruz. Bu süreç içerisinde biraz nefes alabilmek adına iple çektiğimiz şeylerden birisi de şüphesiz hafta sonu dinlenmesi. Beklediğimiz o gün geldiğinde kimilerimiz sinema, tiyatro ve konser gibi sosyal etkinliklere katılırken kimilerimiz yapmaktan keyif aldığı diğer hobilerine ve ailesine vakit ayırıyor. Şu anda sizlerle paylaşmak olduğumuz bu maket projesi, hobi noktasından ziyade beceri ve tutkunun bir araya gelmesiyle meydana geliyor aslında. BMW tarihinin en önemli motorlarından birisi olan M10 kodlu üniteyi gerçek boyutlu olarak tamamen kartondan yapan Marc W. Zak., bunu aşamalı bir video üzerinden paylaşarak meraklılarının yüzünü güldürmeyi başarıyor.

Gerçeğini aratmayan parçalar

Projenin videosuyla sizleri baş başa bırakmadan önce anlatılması gereken bazı noktların kısaca üzerinden geçmek gerekiyor. Tuvalet kağıdı kartonundan başlayıp hemen her çeşit sert karton çeşidinin kullanıldığı modellemede inanılmaz bir detaylama var. Dış tarafından pervaneden başlayıp triger kayışına kadar uzanan bu detaylar, kapağın açılmasıyla birlikte çok daha şaşırtıcı boyutlara ulaşıyor. Çünkü burada bizler egzantrik miline hatta supaplara kadar varan bölümler karşılamakta. Yaklaşık bir yıl gibi bir sürede tamamlandığı söylenen projeye değer biçmekse bir hayli zor. Tabi ki işin bir de manevi boyutu var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Nedir bu manevi boyut?” diye sorarsanız. Sizi kısa bir tarih yolculuğuna çıkartmamız gerekecek. BMW’nin 100 yılı aşan tarihçesinde pek çok motor versiyonuyla karşılaştık. Lakin bunlardan bazıları tıpkı Nissan’ın 2jz motor örneğinde olduğu gibi farklı yerlerde konumlandırıldı. Bu projenin başrolünde olan M10 kodlu motor da bahsetmekte olduğumuz efsaneler arasında yer almakta. 60‘lı yılların başından 80‘li yılların sonuna kadar neredeyse 30 yıl boyunca, evrilerek BMW ürün gamında yer alan bu ünitenin hacmi 1,5 litreden 1,9 litreye kadar değişiklik gösterdi. Maksimum güç noktası olarak 170 PS civarlarına kadar erişen M10 motoru E30 kasa 3 Serisi’nin kaputunun altında da gördük. Sözü fazla uzatmadan sizleri projenin detaylarıyla baş başa bırakalım. İlgili videoya haberin ana görseli üzerinden ulaşabilirsiniz.