reklamı kapat

POPÜLER

IKEA Lamba Lantern

Basit bir IKEA lamba modelini “akıllı projektöre” dönüştürmek [Nasıl Yapılır?]

Kişiler olağan objelerden harikalar yaratmayı oldukça seviyor. Teknolojinin çok ulaşılabilir hale geldiği günümüzde basit bir IKEA lamba modelini “akıllı” projektöre dönüştürmek de çok zor görünmüyor. İşte bunun için sunulan detaylar;

IKEA’nın ürettiği ürünler dünya üzerinde en çok “hack’lenen” ürünler arasında yer alıyor. Kişiler firmanın ürünlerini amaçlarının çok daha dışına çıkartabiliyor. İşte bunun en güzel örneklerinden bir tanesi Nord Projects‘ten geliyor. IKEA’da satılan bir masa lambasını akıllı hale getiren proje, özellikle basit yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Elbette biraz elektronik bilgisi gerektiren proje, yapılan açıklamaya göre ana dört farklı donanıma ihtiyaç duyuyor. Lamba olarak IKEA Tertial Lamp kullanılıyor. Tüm sistem mini bilgisayar Raspberry Pi 3 Model B üzerine kuruluyor. Yazılım tarafında ise Google‘ın nesnelerin interneti cihazları için hazırladığı Android Things altyapısı bizleri karşılıyor. Bazı parçaların üç boyutlu yazıcı ile (Artık bunu yapan özel platformlar var) basılması gerekirken, bu projede “UO Smart Beam” projektör kullanılıyor. Diğer tüm parçalara ve adım adım yapım aşamasına buradan ulaşabileceğiniz proje, gerçekten çok güzel sonuçlar sunuyor. Örneğin bu akıllı lamba ile duvara üzerinde randevularınızın olduğu bir saat yansıtabiliyorsunuz. Ya da çalan müziği evinizdeki mobilyanın üzerine getirebilen sistem, tavana gerçek zamanlı bir yıldız haritası dahi yansıtabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu akıllı lamba ile harmanlanmış gerçeklik altyapısı kurulabiliyor

Yani sanal ile gerçeği bir araya getirebilen proje, Lantern olarak isimlendiriliyor. Yardımcı akıllı telefon uygulamasına özelleştirilebilen akıllı lamba, sunduklarını aşağıdaki videoda gözler önüne seriyor.

Video