reklamı kapat

POPÜLER

Sony Android 9.0 Pie

İşte Android 9.0 Pie güncellemesini alacak Sony telefonlar

Android 9.0 Pie için firmalardan resmi açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu sefer güncelleme müjdesini veren ismi ise Sony.

Yapılan resmi açıklamaya göre Sony, “Xperia XZ2, Xperia XZ2 Premium, Xperia XZ2 Compact, Xperia XZ Premium, Xperia XZ1 ve Xperia XZ1 Compact” modellerine kesin olarak Android 9.0 Pie güncellemesini veriyor. Daha önce eylül ayında dağıtıma çıkacağı belirtilen güncelleme, son açıklamaya bakılırsa kasım ayına kalmış durumda. Yani kullanıcıları biraz bekletecek güncelleme, yine de sevindirici şekilde kesin olarak geliyor. Yeniliklerine aşağıda değindiğimiz Android 9.0 Pie, 2019 başında ise “Xperia XA2, Xperia XA2 Ultra ve Xperia XA2 Plus” modelleri için dağıtıma çıkıyor. Firma bu modeller için biraz daha zamana ihtiyaç duyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 9.0 Pie’ın getirdiği yeniliklerin üzerinden tekrar geçersek

Daha önce paylaştığımız detayların üzerinden bir kez daha geçersek, Pie içerisinde ilk olarak iPhone X benzeri kontrol yapısı bizleri karşılıyor. Bu detay fiziksel home butonunu atan Apple’ın “kaydırma” temelli kontrol sürecini Android‘e getiriyor. Ayarlardan açılan bir özellik ile kişiler navigasyon barında beliren çizgi üzerinde kaydırma yaparak ana ekrana gelebiliyor. Bu sayede de sanal “home” butonuna olan ihtiyaç ortadan kaldırılıyor. Yeni olarak bir de “Adaptif Pil” yönetim süreci bizleri karşılıyor. Pil ömrünün artırmak için konulan bu özellik, sık kullanılmayan uygulamaların pil kullanımını sınırlıyor.

Android P ile ayrıca artık telefon kullanımınız hakkında detaylı bilgiler alabiliyorsunuz. Bunun için özel bir bölüm hazırlayan şirket, burada hangi uygulamada ne kadar vakit geçirildiğini gösteriyor. Aynı zamanda telefon kilidinin ne kadar açıldığı ve kaç bildirim geldiği de yer alan detaylar arasında. Burada kişilerin uygulamalarda geçirdiği zamanı limitleme şansı veren şirket, bu sayede akıllı telefon bağımlılığı için yerleşik bir çözümü karşımıza çıkartıyor. Yeni olarak kişilerin yaptıklarını öğrenerek tavsiyelerde bulunan işletim sistemi, “Shush” ayarıyla uyarıları hızlıca kapatabiliyor, “Wind Down” moduyla ise uyku zamanı geldiğini hatırlatıyor. Bunu ekranı karartarak yapan işletim sistemi, telefonun bırakılması için ilginç bir yol deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayrıca rahatsız etmeyin modu istendiği zaman bildirimleri de gizliyor. Arama kısmında destekli uygulamalar için hızlı kısayollar gösteren Android P, aynı zamanda uygulama sayfasında da sık kullandıklarınıza göre ara öneriler sunuyor. Bunları yapay zeka ile öğrenen işletim sistemi, süreçte günün saatine kadar dikkat ediyor. Örneğin o saatte spor yapıyorsanız size spor uygulaması, birisini arıyorsanız onun arama önerisi çıkartıyor.

Yeni işletim sistemi “çentik” desteğiyle geliyor ve çentik artık işletim sistemi tarafında yerleşik olarak destekleniyor. Gelen bir diğer yenilik ise bildirim ekranında karşımıza çıkıyor. Bildirim merkezi artık bünyesindeki görüşmeleri ya da fotoğrafları gösterebiliyor. Çoklu kamera desteğiyle iki ve üstü lense sahip akıllı telefonların sunduğu deneyimi yükselten sürüm, WiFi tabanlı kapalı mekan navigasyon sistemi RTT konusunda da geliştirmeler getiriyor. Diğer yenilikler arasında HDR VP9 video ile HEIF fotoğraf da yer alan sürüm, özellikle güvenlik konusunda öne çıkıyor. Artık uygulamalar arka planda mikrofon, kamera ve sensörlere erişim sağlayamıyor. Bu gerçekten büyük önem arz ediyor.

İlgili Video

Firmanın tanıttığı son modellerden