reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia

Sony’nin birçok Xperia modelinde gizli bir 120 Hz ekran modu bulundu

Oyuncu donanımı denildiği zaman akıllara gelen ilk firmalardan Razer, biliyorsunuz ilk akıllı telefonuyla kullanıcılara 120 Hz yenileme hızı sundu. Aşırı pürüzsüz bir deneyim getiren bu değer, deneyenler tarafından da oldukça beğenildi. Yakın zaman önce ise bu yenileme hızının birçok Sony Xperia akıllı telefonda da “gizli şekilde” yer aldığı ortaya çıktı.

Kısa süre önce 2016 yılından bu yana çıkan birçok Sony Xperia modelinin 120 Hz destekli olduğu bulundu. Ancak bunu yaşanan sorunlar nedeniyle kapalı bıraktığı tahmin edilen şirket, kullanıcıları harika bir deneyimden mahrum bırakmış görünüyor. Yapılan incelemede desteklenen modeller arasında Xperia XZ Premium, Xperia X, Xperia X Performance, Xperia XZ, Xperia XZ1, Xperia XZ1 Compact, Xperia XA2 ve Xperia XA2 Ultra gibi modellerinin bulunduğu belirtiliyor. Neden aktif edilmediği tam olarak bilinmeyen bu özellik, şu an sadece “kernel” bazında değişiklik ile aktif edilebiliyor. Ancak bunun son kullanıcı için hiçbir kullanışlı yanı bulunmuyor. Ayrıca 120 Hz’e çıkmak için Android temelinde de büyük değişikliklerin gerektiği söyleniyor. Yani Sony cihazlar teknolojiye donanımsal olarak (Kullanılan paneller destekli) hazır ancak yazılım ile geri planda kalıyor gibi duruyor. Razer Phone’da kullanılan altyapıda doğal olarak hiçbir sorun bulunmuyor. Ancak yeni Android sürümleriyle (Android P) desteğin geriye dönük bir ihtimal gelebileceği hayal ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony bu detayla oldukça öne çıkabilirmiş

120 Hz yenileme hızı sadece oyunlarda değil genel kullanımda da büyük fark yaratıyor. Menüler arasında ya da internet sitelerinde gezerken daha akıcı görüntü sunan değer, artık her amiral gemisinde beklenenler arasında yer alıyor.

İlgili Video

Şirketin tartışılan tasarım dilleri