reklamı kapat

POPÜLER

Waymo sürücüsüz taksi

Waymo, yeni sürücüsüz taksisinden direksiyonu tamamen kaldırdı

Google çatı şirketi Alphabet’in yan firmalarından Waymo, yeni sürücüsüz taksisinden direksiyonu tamamen kaldırdı.

Waymo, dünyanın sürücüsüz taksileri gerçek anlamda yollara çıkaran ve taşımacılık yapan ilk firmaları arasında yer alıyor. Burada şimdiye kadar özel modifiye edilmiş Chrysler Pacifica Hybird araçları kullanan şirket, gelecekte ise sayfada gördüğünüz aracı devreye alacak.

Direkt olarak sürücüsüz yolcu taşıma sürecine özel olarak hazırlanan bu özel araç, ilk olarak tamamen elektrikli yapıda. Bünyesine kamera, radar ve LiDAR gibi otonom sürüş için gereken sistemler şık şekilde entegre edilen araç, içerisinde bir direksiyon barındırmıyor. Artık firmanın gerçek anlamda buna ihtiyacı kalmamış durumda.

Direksiyonsuz yapı sayesinde dört kişiyi rahat rahat taşıyacak, ihtiyaç halinde beş kişiyi de gitmek istediği yere götürecek araç, kokpit alanında sadece yatay olarak konumlandırılan bir ekran taşıyor. Aracın tüm etkileşimi ve navigasyon detayları bu ekrandan kontrol ediliyor.

B-Sütunu olmadığından giriş ve çıkışın çok kolay olacağı görülen Waymo imzalı yeni nesil sürücüsüz taksi aracı, gelen bilgilere göre İsveç merkezli olarak tasarlanmış ve Çin otomobil devi Geely’nin EV markası Zeekr tarafından üretilecek.

Önümüzdeki yıllarda ticari kullanım odağında ABD merkezli olarak yollara çıkacak araç, özel uygulaması üzerinden istenilen her yere çağırılabilecek. Sürücüsüz sürüş konusunda tam 32 milyon kilometrelik bir tecrübe seviyesine ulaşan şirket, geleceği kurmaya devam ediyor ve yük taşımak için sürücüsüz kamyon modelleri de geliştiriyor.

İlginizi Çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı