reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil otomotiv

İkinci el otomobil piyasasında beklentiler geriye çekildi; pazarda yüzde 30 daralma

Döviz kurlarıyla birlikte tekrar artışların beklendiği ikinci el otomobil pazarı, daralma eğrisini bir süre daha sürdürecek gibi görünüyor.

Son yılların en durgun dönemini geçiren ikinci el otomobil pazarıyla ilgili farklı sektör kaynaklarından açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu açıklamaların ortak noktasıysa beklentilerin aşağıda konumlandırılması. Son durumla ilgili değerlendirmelerde bulunan otomerkezi.net, tam kapanma sürecinin tamamlanması, sosyal ve ekonomik hayatın tekrar canlanmasıyla, araç satın alma eğilimlerinde artış beklendiği ifade etti. Yılın ilk dört ayında 1 milyon 500 bin ikinci el aracın satıldığı belirtilirken, bu rakamın geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 30 daha düşük seviyede olduğu vurgulandı.

İkinci el otomobil

“İkinci el otomobil fiyatlarında kesin bir artış bekliyoruz”

Geçtiğimiz Aralık ayına göre ikinci el araç stokunun yaklaşık yüzde 20 azaldığını söyleyen marka CEO’su Muhammed Ali Karakaş “Online araç satış platformlarında Aralık ayında 470 bin satılık araç varken, şu an 340 bin seviyesine gelmiş durumda. Operasyonel filo kiralama şirketleri, sıfır kilometre araç alımını ertelediği için, ellerindeki araçları satılığa çıkarmayı düşünmüyor. Yıl başındaki 8,5 milyonluk pazar hedefi uzak görünüyor. Kısıtlamaların tekrar hayatımıza girme olasılığı yüksek. Tüm bu etkenlerle pazarın 2021’i 6,5 milyonluk adetle kapatacağını öngörüyoruz. Her şey yolunda ilerlerse, 7 milyonu zorlayacak, fakat 2020 yılı performansını yakalayamayacaktır.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karakaş, yükselen döviz kuru ve Avrupa’da halen yaşanan araç üretim problemleri, ertelenen talep sebebiyle ikinci el araç fiyatlarında kesinlikle bir artış olacağını düşündüklerini de net şekilde ifade etti. Karakaş açıklamasının devamında; “Nisan ayında son zamanların en düşük seviyesini gören fiyatlar, Haziran’da ortalama yüzde 2, Eylül ayına kadar toplamda yüzde 8 artışı görebilir. Tüketiciler, fiyat konusunda endişe etmesin. Pazar artık belirli bir dengeye oturmuş durumda.” değerlendirmesini yaptı. Satın alma eğilimleriyle ilgili görüşlerini de paylaşan Karakaş “İkinci ele düşen spot sıfır kilometre araçlara olan ilgi azaldı, en yüksek talep 7-12 yaş arası ve 70 bin ile 140 bin TL etikete sahip otomobillerde görülüyor.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu